levoca.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Levoča

Svet

Farmári zablokovali slávnu Champs-Elysees, protestovali proti návrhu Macrona

PARÍŽ 22. septembra (WebNoviny.sk) - Francúzski farmári zablokovali parížsku ulicu Champs-Elysees. Urobili tak na protest proti vládnej poľnohospodárskej politike. Približne stovka demonštrantov s nápismi ako "Macron zabíja farmárov" porozhadzovala na slávnej ulici slamu a zablokovala rannú dopravu. Na miesto vyslali desiatky ozbrojených policajtov a rozmiestnili tiež kovové zábrany. Odporúčame:Macron rokuje o gréckej kríze a budúcnosti Európskej únie, stretnutie sprevádzajú výtržnosti Poľnohospodárov rozhneval návrh prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý chce v krajine zakázať pesticíd glyfosát. Ten je považovaný za rakovinotvorný. Minister životného prostredia Nicolas Hulot sa snažil situáciu upokojiť a prišiel na miesto, aby si vypočul farmárov. Delegáciu pritom prijali aj v Elyzejskom paláci, ktorý na margo zákazu pesticídu vyhlásil, že sa bude snažiť robiť zmeny "postupne a metodicky, nie cez noc". Viac k témam: Champs-Elysees, Emmanuel Macron, farmári, Francúzsko, ParížZdroj: Webnoviny.sk - Farmári zablokovali slávnu Champs-Elysees, protestovali proti návrhu Macrona © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Farmári zablokovali slávnu Champs-Elysees, protestovali proti návrhu Macrona

Španielska polícia vyšle do Katalánska posily, ktoré pomôžu udržať poriadok počas referende

Ministerstvo vnútra oznámilo, že posilové jednotky pomôžu regionálnym kolegom zabrániť v konaní sporného referenda. MADRID 22. septembra (WebNoviny.sk) - Španielska polícia vyšle do Katalánska posily. Oznámilo to ministerstvo vnútra s tým, že posilové jednotky pomôžu regionálnym kolegom udržať poriadok a zabrániť v konaní sporného referenda o nezávislosti severovýchodného regiónu, ktoré tamojší politici plánujú uskutočniť 1. októbra. V stanovisku tiež uviedlo, že o kroku už informovalo aj katalánske ministerstvo vnútra. Odporúčame:Od referenda o nezávislosti Katalánska od Španielska odrádza aj tenisová jednotka Rafael Nadal V barcelonskom prístave zakotvili tri trajekty, ktoré poskytnú ubytovanie policajtom, ktorí do regiónu prídu ako posila. Ich presný počet však nie je známy. Ministerstvo nariadilo vyslanie v čase, keď sa stupňuje napätie medzi španielskymi a katalánskymi predstaviteľmi pre kontroverznú voľbu, ktorú centrálna vláda vyhlásila za nelegálnu. Odporúčame:Rana pre fanúšikov Barcelony, zakázali im katalánske vlajky Španielska polícia v stredu pozatýkala najmenej 12 predstaviteľov katalánskeho regiónu a zhabala takmer desať miliónov hlasovacích lístkov, ktoré tamojšia vláda plánovala použiť pri referende. Tohtotýždňové policajné zásahy sprevádzali protesty, ktoré pokračujú aj v piatok, keď súd vypočúva šesticu zadržaných vysokopostavených úradníkov. Viac k témam: Katalánsko, referendum, referendum o nezávislosti Katalánska, ŠpanielskoZdroj: Webnoviny.sk - Španielska polícia vyšle do Katalánska posily, ktoré pomôžu udržať poriadok počas referende © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Španielska polícia vyšle do Katalánska posily, ktoré pomôžu udržať poriadok počas referende

Irán predstavil novú balistickú raketu aj napriek nariadeniu USA

TEHERÁN 22. septembra (WebNoviny.sk) - Iránska Revolučná garda predstavila svoju najnovšiu balistickú raketu s doletom dvetisíc kilometrov, ktorá je schopná zasiahnuť väčšinu krajín Blízkeho východu, vrátane Izraela. Odporúčame:Trump sa už vo veci dohody s Iránom rozhodol, ale nechce povedať ako Odhalili ju počas vojenskej prehliadky konajúcej sa na pamiatku vojny medzi Iránom a Irakom v 80. rokoch minulého storočia. Štátna tlačová agentúra IRNA citovala generála vzdušného letectva Amira Aliho Hajizadeho, ktorý uviedol, že nová raketa s názvom Khoramshahr je schopná niesť niekoľko hlavíc určených na rôzne použitie. Bližšie informácie o nej ale neposkytli. Irán disponuje vo svojom arzenáli aj ďalšími podobnými strelami. Predstavenie novej rakety je priamou výzvou pre Donalda Trumpa. Ten podpísal nariadenie uvaliť sankcie na všetkých, ktorí sú zapojení do iránskeho balistického programu. Viac k témam: balistické rakety, Irak, Irán, USAZdroj: Webnoviny.sk - Irán predstavil novú balistickú raketu aj napriek nariadeniu USA © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Irán predstavil novú balistickú raketu aj napriek nariadeniu USA

Premiérka obvinila Mjanmarsko na valnom zhromaždení OSN z vytvárania mínových polí

Podľa premiérky kladú v Mjanmarsku nášľapné míny, aby zabránili Rohingom vrátiť sa do ich domovov. NEW YORK 22. septembra (WebNoviny.sk) - Bangladéšska premiérka obvinila Mjanmarsko na 72. Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN) z etnického vyvražďovania Rohingov a kladenia pozemných mín pozdĺž hraníc s úmyslom zabrániť v návrate tým, ktorí ušli do Bangladéša. Odporúčame:Kanadský premiér šokoval vystúpením pred Valným zhromaždením OSN, hovoril o utrpení Indiánov Premiérka Hasína Vadžídová žiada, aby sa Rohingovia mohli vrátiť do Mjanmarska dôstojne a v bezpečí. Podľa jej vyjadrení je v Bangladéši už viac ako 800-tisíc príslušníkov moslimskej menšiny, pričom len za posledné tri týždne ich do krajiny ušlo viac ako 430-tisíc. Premiérka zároveň žiada vybudovať pod dohľadom OSN bezpečné zóny v konfliktných oblastiach Jakchainského štátu. Odporúčame:Severná Kórea označila príhovor Donalda Trumpa za štekanie psa Súčasná vlna násilia prepukla v auguste po ozbrojených útokoch na policajné stanovištia, z ktorých mjanmarská vláda viní rohinských militantov. Tie viedli k masívnym zásahom armády majoritne budhistického štátu proti Rohingom, ktoré Vysoký komisár Organizácie Spojených národov pre ľudské práva Zeid Ra\'ad Zeid Al-Hussein označil za "učebnicový príklad etnických čistiek". Mjanmarsko svoje bezpečnostné sily obhajuje a tvrdí, že je rozhodnuté vyriešiť napätie medzi náboženskými skupinami. Viac k témam: Bangladéš, Hasína Vadžídová, Mjanmarsko, OSN Organizácia spojených národov, Rohingovia, Valné zhromaždenie OSNZdroj: Webnoviny.sk - Premiérka obvinila Mjanmarsko na valnom zhromaždení OSN z vytvárania mínových polí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Premiérka obvinila Mjanmarsko na valnom zhromaždení OSN z vytvárania mínových polí

Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourt

PARÍŽ 22. septembra (WebNoviny.sk) - Dedička kozmetickej spoločnosti L\'Oréal Liliane Bettencourt zomrela v pokoji cez noc vo veku 94 rokov, potvrdila jej rodina. Hodnotu majetku najbohatšej ženy na svete v roku 2017 odhadovali na 33 miliárd eur. Z vedenia spoločnosti odišla v roku 2012. Zároveň sa stiahla aj z verejného diania a vidieť ju bolo len zriedkavo. 33 miliárd eur "Liliane Bettencourt sme všetci hlboko obdivovali, vždy dohliadala na spoločnosť L\'Oréal a jej zamestnancov a bola oddaná jej rozvoju. Mnoho rokov pritom k jej úspechu osobne prispievala. Opustila nás významná žena a my na ňu nikdy nezabudneme," napísal vo vyhlásení riaditeľ L\'Oréal Jean-Paul Agon. Odporúčame:Zomrel Bernie Casey, známy z bondovky Nikdy nehovor nikdy V roku 2007 sa Bettencourt dostala do verejného sporu so svojou odcudzenou dcérou Francoise Bettencourt Meyers. Tá podala žalobu pre znepokojenie, že zamestnanci jej matky využívajú jej zhoršujúci sa zdravotný stav na vlastné obohatenie. Verejný spor s dcérou Rok na to sa ukázalo, že fotograf Francois-Marie Banier, ktorý sa s dedičkou spriatelil, od nej dostal miliónové dary, vrátane obrazov od Pabla Picassa a ostrova na Seychelách. Dcéra dedičky podnikla právne kroky po tom, ako sa dozvedela, že matka zvažuje jeho adopciu. Po tejto kauze nasledoval politický škandál, v ktorom vyšlo najavo, že jej finančný správca od nej získal peniaze na podporu bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho vo voľbách v roku 2007. Otec Liliane Bettencourt, Eugene Schueller, založil v roku 1909 firmu vyrábajúcu farby na vlasy, ktorá sa postupne pretransformovala na L\'Oréal . V súčasnosti je to najväčšia kozmetická spoločnosť na svete. Viac k témam: L\'Oréal, Liliane Bettencourt, smrťZdroj: Webnoviny.sk - Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourt © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourt

Britská premiérka podľa vlastného zdroja navrhne Európskej únii dvojročné prechodné obdobie

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová podľa vládneho zdroja navrhne Európskej únii prechodné obdobie trvajúce do dvoch rokov. Očakáva sa tiež, že vo svojom piatkovom prejave o brexite vo Florencii Mayová predloží ponuku na plnenie britských záväzkov potenciálne do sumy 20 mld. eur počas dvoch rokov. Obchodné dohody Informoval o tom britský portál bbc. com. Vládny zdroj uviedol, že zámerom Londýna je potenciálne platby podmieniť pokračujúcim prístupom na jednotný trh a určitou formou colnej únie, čo Británii umožní počas prechodného obdobia uzavrieť vlastné obchodné dohody. Odporúčame:Briti chcú spolupracovať s EÚ v otázkach bezpečnosti aj po brexite Podľa portálu bbc.com sa očakáva sa, že Mayová zopakuje tvrdenie, podľa ktorého sa Veľká Británia bude po brexite usilovať o svoju vlastnú na mieru šitú obchodnú dohodu so zostávajúcimi členmi EÚ. Európsky hospodársky priestor Preto pravdepodobne vylúči snahu o takú dohodu o voľnom obchode, akú má s Európskou úniou Kanada, aj usporiadanie vzťahov podobajúce sa Európskemu hospodárskemu priestoru, v rámci ktorého krajiny majú úplný prístup na jednotný trh, ale musia akceptovať slobodu pohybu. Viac k témam: bbc, brexit, Európska únia, Theresa Mayová, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Britská premiérka podľa vlastného zdroja navrhne Európskej únii dvojročné prechodné obdobie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Britská premiérka podľa vlastného zdroja navrhne Európskej únii dvojročné prechodné obdobie

Potopenie lode s migrantmi si vyžiadalo štyroch mŕtvych a 20 nezvestných

ANKARA 22. septembra (WebNoviny.sk) - V Čiernom mori sa v piatok potopila loď prevážajúca migrantov. Odporúčame:Video: Migranti odmietli opustiť námestie v Ríme, na policajtov hádzali kamene a plynové kanistre Podľa tureckej štátnej agentúry Anadolu na palube zomreli štyria ľudia. Turecká pobrežná stráž pátra po približne 20 nezvestných. Podľa doterajších informácií strážnici z mora zachránili 38 utečencov. Viac k témam: Čierne more, migranti, smrť, TureckoZdroj: Webnoviny.sk - Potopenie lode s migrantmi si vyžiadalo štyroch mŕtvych a 20 nezvestných © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Potopenie lode s migrantmi si vyžiadalo štyroch mŕtvych a 20 nezvestných

Španielska polícia zadržala Maročana v súvislosti s útokmi v Barcelone a Cambrils

MADRID 22. septembra (WebNoviny.sk) - Španielska polícia zadržala ďalšieho muža v súvislosti s augustovými útokmi v Barcelone a Cambrils. Podľa ministerstva vnútra, 24-ročný Maročan kúpil materiál potrebný na výrobu výbušnín a členom teroristickej bunky, ktorí vykonali útoky, poskytol autá. Odporúčame:Prepustili Sýrčana zadržaného pre útok v londýnskom metre, polícia vo väzbe drží piatich mužov Polícia v súčasnosti zadržiava troch podozrivých. Dvoch mužov už prepustili, no stále ich vyšetrujú. K útokom, ktoré sa stali 17. a 18. augusta, sa prihlásila extrémistická skupina Islamský štát. Vyžiadali si životy 16 ľudí. Viac k témam: Islamský štát, teroristický útok v BarceloneZdroj: Webnoviny.sk - Španielska polícia zadržala Maročana v súvislosti s útokmi v Barcelone a Cambrils © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Španielska polícia zadržala Maročana v súvislosti s útokmi v Barcelone a Cambrils

Nočná streľba v spornom regióne Kašmír si vyžiadala šesť mŕtvých

ISLAMABAD 22. septembra (WebNoviny.sk) - Nočná streľba v spornom himalájskom regióne Kašmír si vyžiadala šesť mŕtvych. Hovorca pakistanskej armády Asif Ghafoor v piatok uviedol, že incident si takisto vyžiadal 26 zranených, medzi ktorými sú aj ženy a deti. V dedinách Charwah a Harpal, ktoré sa nachádzajú na pakistanskom území, podľa neho zaútočili indickí vojaci. Odporúčame:Útok granátom v Kašmíre si vyžiadal troch mŕtvych a 23 zranených Pakistanský premiér Šahíd Chakan Abbásí na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN) vyjadril obavy z nedodržiavania ľudských práv na indickom území Kašmíru. Ten je rozdelený medzi Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý himalájsky región. Od konca 80. rokov minulého storočia v oblasti bojujú povstalci za nezávislosť Kašmíru alebo za spojenie sa s Pakistanom. Odporúčame:Pakistanské ministerstvo nesúhlasí, že kašmírsku skupinu dali na zoznam teroristických organizácií Mnoho tamojších obyvateľov pritom podporuje činnosť rebelov. Pri bojoch s indickou armádou už zomrelo takmer 70-tisíc ľudí. India obviňuje Pakistan z ozbrojovania a trénovania povstalcov, Islamabad to však popiera. Viac k témam: Asif Ghafoor, Kašmír, OSN Organizácia spojených národov, Šahíd Chakan AbbásíZdroj: Webnoviny.sk - Nočná streľba v spornom regióne Kašmír si vyžiadala šesť mŕtvých © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nočná streľba v spornom regióne Kašmír si vyžiadala šesť mŕtvých

Kim Čong-un nazval Trumpa bláznom, Severná Kórea možno otestuje vodíkovú bombu

NEW YORK 22. septembra (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump nariadil ďalšie sankcie voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Pozastavenie obchodovania s Pchjongjangom Ministerstvo financií bude môcť zasiahnuť voči akémukoľvek subjektu, ktorý sa bude podieľať na obchodovaní s krajinou v oblastiach tovaru, služieb či technológií. Bude mu môcť takisto zakázať ďalšie pôsobenie v rámci amerického finančného trhu. Odporúčame:Severná Kórea označila príhovor Donalda Trumpa za štekanie psa "Zahraničné finančné inštitúcie si musia vybrať medzi biznisom s USA alebo Severnou Kóreou či jej podporovateľmi," uviedli v nariadení. Platný je tiež 180-dňový zákaz, podľa ktorého nesmú do USA vstúpiť plavidlá či lietadlá, ktoré predtým boli v Severnej Kórei. Podľa hlavy Spojených štátov, Čínska centrálna banka nariadila ostatným bankám pozastavenie obchodovania s Pchjongjangom. KĽDR nevie, aké kroky podnikne Trump nedávno vyhlásil, že v prípade ohrozenia USA alebo ich spojencov úplne zničí komunistickú krajinu. Jej vodca Kim Čong-un teraz uviedol, že Trump je pomätený a za svoje vyhrážky zaplatí. Podľa juhokórejskej vlády ide pritom o prvé priame vyhlásenie Kim Čong-una, ktoré vyslal do sveta pod svojím menom. Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Yong-ho vo štvrtok v New Yorku novinárom povedal, že jeho krajina možno otestuje v Tichom oceáne vodíkovú bombu, pričom podľa neho by mohlo ísť o najsilnejšiu explóziu vodíkovej bomby v tomto oceáne. Politik tiež vyhlásil, že nevie, aké kroky krajina najbližšie podnikne, keďže všetko závisí od rozhodnutí vodcu. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com. Viac k témam: Donald Trump, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, sankcie proti KĽDR, Severná Kórea, USAZdroj: Webnoviny.sk - Kim Čong-un nazval Trumpa bláznom, Severná Kórea možno otestuje vodíkovú bombu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kim Čong-un nazval Trumpa bláznom, Severná Kórea možno otestuje vodíkovú bombu

Počet obetí ničivého zemetrasenia v Mexiku stúpol na 273, z trosiek školy zachránili jedenásť detí

MEXIKO 22. septembra (WebNoviny.sk) - Kancelária mexického prezidenta zvýšila počet obetí nedávneho zemetrasenia s magnitúdom 7,1 stupňa na 273, z toho 137 ľudí zomrelo v hlavnom meste. Úrady hlásia tiež 73 mŕtvych v štáte Morelos, 43 v štáte Puebla, 13 v štáte Mexiko, šesť v Guerrero a jednu v štáte Oaxaca. Odporúčame:Foto: Ničivé zemetrasenie v Mexiku zabilo desiatky ľudí Armáda tiež prezradila, že dievčatko, po ktorom pátrali niekoľko hodín v troskách školy v hlavnom meste, neexistuje. Zástupca armády uviedol, že existuje dôkaz o osobe, ktorá je možno ešte stále nažive, no pravdepodobne ide o zamestnanca školy. Celkovo jedenásť detí sa podarilo zachrániť, pričom 19 detí a šesť dospelých zomrelo. Zobraziť fotogalériu k článku:Zemetrasenie v Mexiku Viac k témam: Mexiko, zemetrasenie, zemetrasenie v MexikuZdroj: Webnoviny.sk - Počet obetí ničivého zemetrasenia v Mexiku stúpol na 273, z trosiek školy zachránili jedenásť detí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet obetí ničivého zemetrasenia v Mexiku stúpol na 273, z trosiek školy zachránili jedenásť detí

Facebook sprístupní Kongresu obsah reklám objednaných ruskou agentúrou

NEW YORK 21. septembra (WebNoviny.sk) - Facebook sa rozhodol sprístupniť plný obsah takmer troch tisícok platených reklám, ktoré si, najmä počas predvolebnej kampane pred americkými prezidentskými voľbami, u neho objednala istá ruská agentúra. Spoločnosť sa tak rozhodla po nátlaku zo strany niektorých amerických poslancov a senátorov. Facebook už obsah reklám zadávaných ruskou agentúrou pred dvoma týždňami odovzdal polícii. Odporúčame:Aleš a Martin dobili Andreja na smrť, naživo to vysielali na Facebooku Nie je zatiaľ známe, kto presne mal byť zadávateľom týchto reklám, ani aký bol ich obsah. Kongresmani, ktorí trvali na ich sprístupnení, ako aj americké médiá však predpokladajú, že reklamy mali byť súčasťou ruskej propagačnej ofenzívy, ktorej cieľom malo byť ovplyvnenie amerických prezidentských volieb tak, aby ich vyhral ich neskorší víťaz Donald Trump. Viac k témam: facebook, USAZdroj: Webnoviny.sk - Facebook sprístupní Kongresu obsah reklám objednaných ruskou agentúrou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Facebook sprístupní Kongresu obsah reklám objednaných ruskou agentúrou

Video: Na istanbulskom letisku horelo lietadlo, dočasne pozastavili všetky prílety aj odlety

ISTANBUL 21. septembra (WebNoviny.sk) - Na Atatürkovom medzinárodnom letisku v tureckom Istanbule sa vznietilo lietadlo, ktoré predtým zišlo mimo pristávacej dráhy. Na letisku zasahovali požiarnici, všetky prílety aj odlety boli dočasne pozastavené, informujú turecké médiá. Informácie o príčinách havárie sa líšia, viaceré médiá sa však zhodujú v tom, že ide o súkromné lietadlo, ktorému sa nepodarilo správne pristáť. Informácie o prípadných obetiach či zraneniach neboli k dispozícii. Viac k témam: Istanbul, lietadlo, požiar, TureckoZdroj: Webnoviny.sk - Video: Na istanbulskom letisku horelo lietadlo, dočasne pozastavili všetky prílety aj odlety © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Na istanbulskom letisku horelo lietadlo, dočasne pozastavili všetky prílety aj odlety

Kanadský premiér šokoval vystúpením pred Valným zhromaždením OSN, hovoril o utrpení Indiánov

NEW YORK 21. septembra (WebNoviny.sk) - Kanadský premiér Justin Trudeau svojím štvrtkovým vystúpením pred Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov (VZ OSN) všetkých šokoval. Fórum, ktoré štátnici takmer vždy využívajú na prezentovanie názorov na medzinárodné vzťahy, a ak hovoria o svojej krajine, hovoria o nej len v dobrom, Trudeau využil na to, aby hovoril o utrpení Indiánov a o tom, ako im jeho krajina ubližovala a ubližuje. Kanada podľa neho nie je žiadna "zasľúbená zem", za akú ju mnohí považujú, ale je skôr "nedokončeným dielom". Odporúčame:Severná Kórea označila príhovor Donalda Trumpa za štekanie psa Trudeau na pôde VZ OSN popisoval, ako Indiáni v jeho krajine trpeli a niekde ešte stále trpia "ponižovaním, zanedbávaním a zneužívaním", a hovoril, že ešte aj dnes v Kanade existujú domorodí obyvatelia, ktorí nemajú pitnú vodu. Spomenul aj vysokú mieru samovrážd medzi Indiánmi a podrobne popisoval praktiky kanadských vlád z minulosti, ktoré deti Indiánov dlhodobo nútene premiestňovali do internátnych škôl, čím chceli docieliť vykorenenie ich jazyka a kultúry. Viac k témam: Justin Trudeau, OSN Organizácia spojených národov, Valné zhromaždenie OSNZdroj: Webnoviny.sk - Kanadský premiér šokoval vystúpením pred Valným zhromaždením OSN, hovoril o utrpení Indiánov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kanadský premiér šokoval vystúpením pred Valným zhromaždením OSN, hovoril o utrpení Indiánov

Prepustili Sýrčana zadržaného pre útok v londýnskom metre, polícia vo väzbe drží piatich mužov

LONDÝN 21. septembra (WebNoviny.sk) - Britská polícia prepustila 21-ročného muža, ktorého zatkla v súvislosti s minulotýždňovým útokom v londýnskom metre. Mladíka, ktorý pochádza zo Sýrie, zadržali v sobotu pred reštauráciou na západe Londýna. Polícia v súčasnosti drží vo väzbe piatich mužov, ktorých zatkla po útoku. Medzi nimi sú 18-ročný mladík z Iraku či ďalší tínedžer, ktorého chytili vo štvrtok. Troch mužov zatkli v Newporte v južnom Walese. Odporúčame:V Londýne zatkli tínedžera, je ďalším podozrivým v súvislosti s útokom v metre Podomácky vyrobená bomba čiastočne vybuchla v piatok v jednom z vozňov súpravy metra stojacej na stanici Parsons Green. Zranenia utrpelo 30 ľudí. Zobraziť fotogalériu k článku:Výbuch v londýnskom metre Viac k témam: Londýn, teroristický útok v Londýne, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Prepustili Sýrčana zadržaného pre útok v londýnskom metre, polícia vo väzbe drží piatich mužov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prepustili Sýrčana zadržaného pre útok v londýnskom metre, polícia vo väzbe drží piatich mužov

Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí. Je zázrakom, že ich neboli stovky

SAN JUAN 21. septembra (WebNoviny.sk) - Hurikán Maria si vyžiadal na karibskom ostrove Dominika najmenej 15 obetí a ďalších najmenej 20 ľudí je stále nezvestných. Novinárom to oznámil premiér Dominiky Roosevelt Skerrit, ktorý sa momentálne nachádza na neďalekom ostrove Antigua. Keď premiér hovoril s novinármi, plakal, a vyhlásil, že Dominika "bude potrebovať všetku pomoc, ktorú svet dokáže poskytnúť". Je podľa neho len zázrak, že počet obetí sa po vyčíňaní hurikánu neráta na stovky. Odporúčame:Hurikán Maria v Portoriku ničil domy a spôsobil povodne, celý ostrov je bez elektriny Hurikán Maria, ešte ako búrka piatej kategórie, zasiahol Dominiku v noci z pondelka na utorok. V stredu Maria udrela už ako hurikán štvrtej kategórie s vetrom s rýchlosťou 250 kilometrov za hodinu na Portoriko. Na ostrove zničila stovky domov, prerušila dodávky elektrickej energie a celé ulice zmenila na rieky. Ešte v stredu večer Maria zoslabla na hurikán druhej kategórie s vetrom s rýchlosťou 175 kilometrov za hodinu. Viac k témam: Hurikán Mária, KaribikZdroj: Webnoviny.sk - Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí. Je zázrakom, že ich neboli stovky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí. Je zázrakom, že ich neboli stovky

Loď s migrantmi smerovala do Európy, po jej stroskotaní je nezvestných približne sto ľudí

KÁHIRA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Približne sto migrantov je nezvestných po stroskotaní lode pri západnom pobreží Líbye. Informovala o tom vo štvrtok líbyjská pobrežná stráž. Jej hovorca Ajúb Gasim pre tlačovú agentúru AP povedal, že poškodená loď bola nájdená v stredu približne 20 kilometrov od pobrežia pri západolíbyjskom prímorskom meste Zuwara. Loď s migrantmi sa na plavbu vydala z neďalekého mesta Sabráta a smerovala do Európy. Odporúčame:Spojené štáty prijmú migrantov z Oceánie, Trump označil Obamovu dohodu za hlúpu Hovorca pobrežnej stráže uviedol, že na plavidle bolo približne 130 migrantov, väčšinou Afričanov, z ktorých zhruba 30 zachránili. Líbya sa stala jednou z hlavných tranzitných krajín pre migrantov smerujúcich do Európy, keďže prevádzači využili chaos, ktorý nasledoval po povstaní v krajine z roku 2011. Európska únia poskytuje desiatky miliónov eur líbyjským úradom, aby sa snažili obmedziť prúd migrantov. Viac k témam: Líbya, migranti, utečenciZdroj: Webnoviny.sk - Loď s migrantmi smerovala do Európy, po jej stroskotaní je nezvestných približne sto ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Loď s migrantmi smerovala do Európy, po jej stroskotaní je nezvestných približne sto ľudí

Dolár po zasadaní Fed-u stúpol voči jenu

NEW YORK 21. septembra (WebNoviny.sk) - Dolár v úvode štvrtkového obchodovania posilnil. Americký Federálny rezervný systém (Fed) síce v stredu ponechal úroky na nezmenenej úrovni, ale jeho predstavitelia uviedli, že predpokladajú jedno zvýšenie úrokových sadzieb v tomto roku a tri zvýšenia v budúcom roku. Predstavitelia Fed-u zároveň uviedli, že na budúci mesiac plánujú odštartovať redukciu objemu dlhopisov, ktoré centrálna banka USA vlastní. Po tomto vyhlásení Fed-u dolár voči japonskému jenu stúpol o 0,3 percenta na 112,53 JPY/USD. Neskôr však americká mena ustúpila na 112,35 JPY/USD. Spoločná európska mena vo štvrtok posilnila na 1,1912 USD/EUR z úrovne 1,1885 USD/EUR. Viac k témam: dolár, euro, jenZdroj: Webnoviny.sk - Dolár po zasadaní Fed-u stúpol voči jenu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dolár po zasadaní Fed-u stúpol voči jenu

Od referenda o nezávislosti Katalánska od Španielska odrádza aj tenisová jednotka Rafael Nadal

MADRID/PRAHA 21. septembra (WebNoviny.sk) - K výzvam na zrušenie referenda o nezávislosti Katalánska, ktoré sa má konať 1. októbra, sa vo štvrtok pripojili aj dve z troch najsilnejších španielskych opozičných strán, a za zotrvanie Katalánska v rámci Španielska sa vyslovila dokonca aj svetová tenisové jednotka Rafael Nadal. Španielsky minister hospodárstva zas ponúkol Kataláncom väčší prídel peňazí z celoštátneho rozpočtu, ak od plánov na konanie referenda upustia. Nadal si nevie predstaviť Španielsko bez Katalánska Predstavitelia dvoch z troch najsilnejších opozičných strán v španielskom parlamente, Španielskej socialistickej robotníckej strany aj liberálneho zoskupenia Ciudadanos (Občania), vo štvrtok vyzvali katalánskeho regionálneho prezidenta Carlesa Puigdemonta, aby referendum ešte na poslednú chvíľu zrušil. Odporúčame:Katalánski separatisti stupňujú svoj zápas s Madridom Minister hospodárstva Luis de Guindos zas ponúkol Kataláncom otvorenie rokovaní o prerozdeľovaní štátnych financií do regiónov, ktorých výsledkom by mohol byť väčší podiel štátnych peňazí pre Katalánsko. Podmienkou však je zrušenie referenda. "Ak sa vzdajú plánov na nezávislosť, môžeme rokovať," povedal de Guindos v rozhovore pre štvrtkové vydanie britského denníka Financial Times. K výzvam za zrušenie referenda a za zotrvanie Katalánska v Španielsku sa na tlačovej konferencii v Prahe pripojila aj svetová tenisová jednotka Rafael Nadal. "Neviem si predstaviť Španielsko bez Katalánska a Katalánsko bez Španielska. Nechcem, aby sa to stalo. Práve to sa ale deje," vyhlásil Nadal. Totalitné praktiky vlády Španielska polícia v stredu pozatýkala najmenej 12 predstaviteľov katalánskeho regiónu, pričom podľa miestnych médií to boli práve ľudia zodpovední za organizáciu referenda. Španielske ministerstvo vnútra okrem toho oznámilo, že policajtom sa podarilo zhabať takmer desať miliónov hlasovacích lístkov, ktoré katalánska regionálna vláda plánovala použiť pri referende. Okrem hlasovacích lístkov polícia zhabala pri zásahu v sklade neďaleko Barcelony aj informačné cedule s nápismi, ktoré chceli organizátori referenda vyvešať na volebné miestnosti, ako aj materiály pre volebné komisie. Starostom, ktorí poskytnú vo svojich obciach budovy pre konanie referenda, hrozí vláda zatýkaním a trestným stíhaním a niektorých z nich už začala vyšetrovať a vypočúvať polícia. Napriek tomu veľká väčšina katalánskych starostov trvá na tom, že miesta na konanie referenda poskytne. Katalánsky regionálny prezident Carles Puigdemont, ktorý stále trvá na tom, že referendum sa uskutoční, v stredu vyhlásil, že španielska vláda sa v snahe znemožniť konanie referenda uchyľuje k "totalitným praktikám". Viac k témam: Katalánsko, Rafael Nadal, referendum o nezávislosti Katalánska, ŠpanielskoZdroj: Webnoviny.sk - Od referenda o nezávislosti Katalánska od Španielska odrádza aj tenisová jednotka Rafael Nadal © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Od referenda o nezávislosti Katalánska od Španielska odrádza aj tenisová jednotka Rafael Nadal

Indka znásilnená učiteľmi je po interrupcii v kritickom stave, má poškodený mozog

NOVÉ DILLÍ 21. septembra (WebNoviny.sk) - Indická tínedžerka, ktorú údajne tri mesiace znásilňovali dvaja zamestnanci školy, je v kritickom stave po tom, ako musela podstúpiť interrupciu. Doktori uviedli, že dievča utrpelo poškodenie mozgu. Polícia už zatkla riaditeľa a učiteľa školy, ktorá sa nachádza v severoindickom štáte Radžastan. Dievča podľa nich upadlo do bezvedomia po tom, ako ju obžalovaní prinútili absolvovať umelé prerušenie tehotenstva na súkromnej klinike. Polícia preto v prípade vyšetruje aj nemocnicu. Odporúčame:Nikola bola brutálne znásilnená a zavraždená, polícia po siedmich rokoch vzniesla obvinenie Osemnásťročné dievča prijali do nemocnice pre sťažnosti na bolesť brucha, pričom zistili, že je tehotná. Incident vyvolal medzi miestnou komunitou vlnu rozhorčenia, mnohí prišli protestovať pred školu, ktorú navštevovala. Školu dočasne zatvorili. Polícia sa domnieva, že k znásilneniam došlo počas doučovania, ktoré malo byť zámienkou na prilákanie študentky do školy mimo vyučovacích hodín. Viac k témam: India, znásilnenieZdroj: Webnoviny.sk - Indka znásilnená učiteľmi je po interrupcii v kritickom stave, má poškodený mozog © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Indka znásilnená učiteľmi je po interrupcii v kritickom stave, má poškodený mozog

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Doľany, Dlhé Stráže, Dravce, Levočská Dolina Levočské Lúky, Spišský Hrhov, Spišské Podhradie, Spišský Štvrtok
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang