levoca.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Levoča

Aktuálne spravodajstvo

Video: Raanta stiahol roletu, Hrivík sa tešil z víťazstva

Útočník Marek Hrivík si pri víťazstve tímu New York Rangers na ľade Chicaga pripísal jednu strelu.NEW YORK 10. decembra (WebNoviny.sk) - Poltucet slovenských hokejistov v piatkových dueloch zámorskej hokejovej NHL si na svoje konto nepripísal ani jeden kanadský bod. Z triumfu sa tešil jediný z nich, útočník Marek Hrivík pri víťazstve tímu New York Rangers 1:0 po predĺžení na ľade Chicaga odohral 13:57 min a pripísal si jednu strelu. Za domácich nastúpili Richard Pánik aj Marián Hossa, no Antti Raanta zneškodnil všetky tri strely Pánika aj ďalších 23 pokusov jeho spoluhráčov. Chicago aj NY Rangers sú lídrami svojich divízií. Aspoň bod získal Edmonton obrancu Andreja Sekeru, ktorý prehral v Minnesote 2:3 po samostatných nájazdoch. Skúsený slovenský bek strávil na ľade 29:09 min a pripísal si jednu strelu na bránku. Bodovo naprázdno vyšli aj Tomášovia Tatar a Jurčo pri prehre Detroitu pred vlastnými fanúšikmi s Columbusom 1:4 V súboji dvoch kalifornských mužstiev Anaheim zdolal San Jose tesne 3:2 a v ďalších dvoch stretnutiach zvíťazili hostia zhodne 4:1 - Washington v Buffale a St Louis na ľade New Jersey. Výsledky piatkových duelov zámorskej hokejovej NHL: Buffalo - Washington 1:4 (0:0, 0:2, 1:2) Góly: 53. Okposo (Ristolainen, R. O\'Reilly) - 27. Oshie (Beagle, Nicklas Bäckström), 33. J. Vrána (Kuznecov, Orlov), 55. J. Carlson (Nicklas Bäckström, M. Johansson), 59. M. Johansson (Oshie) Detroit - Columbus 1:4 (0:1, 1:2, 0:1) Góly: 25. Larkin (Vanek, F. Nielsen) - 4. Atkinson, 29. Dubinsky (Atkinson, D. Savard), 34. Sedlák (Gagner, Nutivaara), 60. Gagner (Sedlák) Tomáš Tatar 18:15 min, 3 strely, -2 body, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) 7:49 min, 1 strela New Jersey - St. Louis 1:4 (0:1, 1:2, 0:1) Góly: 27. P. A. Parenteau (Taylor Hall, Henrique) - 2. Fabbri (Hunt, Tarasenko), 26. Reaves (Pietrangelo, Brodziak), 30. Schwartz (Steen, Tarasenko), 52. Fabbri (Tarasenko, Lehterä) Minnesota - Edmonton 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0) Góly: 25. Dumba (Niederreiter, Pominville), 42. Zucker (Mikael Granlund), rozhodujúci sam. nájazd E. Staal - 20. Draisaitl (B. Pouliot, Pitlick), 56. Nugent-Hopkins (Klefbom, Eberle) Andrej Sekera (Edmonton) 29:09 min, 1 strela Chicago - New York Rangers 0:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1) Gól: 61. Holden (Stepan) Richard Pánik 13:43 min, 3 strely, Marián Hossa (obaja Chicago) 20:08 min, -1 bod, Marek Hrivík (NY Rangers) 13:57 min, 1 strela Anaheim - San Jose 3:2 (2:1, 0:1, 1:0) Góly: 5. Rakell (Theodore, Perry), 16. Vermette (Theodore, N. Ritchie), 55. H. Lindholm (N. Ritchie) - 20. Burns (Marleau, Pavelski), 29. Labanc (Couture, J. Ward) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Raanta stiahol roletu, Hrivík sa tešil z víťazstva

Rakúsko zverejnilo slovo roka, má 51 písmen

O prvenstve výrazu Bundespräsidentenstichwahlwiederholungsverschiebung rozhodlo 10-tisíc účastníkov ankety Ústavu pre výskum rakúskej nemčiny Univerzity v Grazi a tlačovej agentúry APA. BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Rakúskym slovom roka 2016 sa stalo Bundespräsidentenstichwahlwiederholungsverschiebung, ktoré má dovedna 51 písmen. Výraz možno preložiť ako "odloženie opakovaného druhého kola volieb spolkového prezidenta" a o jeho prvenstve rozhodlo 10-tisíc respondentov v ankete, ktorú usporiadal Ústav pre výskum rakúskej nemčiny Univerzity v Grazi v spolupráci s tlačovou agentúrou APA. Za prvenstvom tohto dlhého slova stoja tohtoročné prezidentské voľby, ktorých prvé kolo sa uskutočnilo v apríli. Z neho do druhého kola postúpili dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov - bývalý predseda strany Zelených Alexander Van der Bellen a kandidát pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer. Druhé kolo volieb sa konalo v máji, ale jeho výsledky pre rôzne nezrovnalosti anuloval ústavný súd. Termín opakovaného druhého kola pre chybné obálky na lístky pre korešpondenčné hlasovanie preložili z októbra na 4. decembra. V ňom napokon zvíťazil Van der Bellen. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rakúsko zverejnilo slovo roka, má 51 písmen

Čoraz viac ľudí schvaľuje mučenie vojnových zajatcov

Klesla tiež dôvera v Ženevské konvencie, ktoré praktiky ako mučenie zakazujú. ŽENEVA 10. decembra (Webnoviny.sk) - Čoraz viac ľudí na celom svete považuje mučenie vojnových zajatcov a útoky na civilistov za bežnú súčasť vedenia vojny. Vyplýva to zo štúdie Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) vykonanej na vzorke 17.000 respondentov. Napriek tomu, že medzinárodné právne normy mučenie zajatcov nepriateľa zakazujú, celkovo až 36 percent respondentov je presvedčených, že ide o prijateľný spôsob získavania užitočných informácií. V podobnom prieskume uskutočnenom v roku 1999 pokladalo mučenie za prijateľné len 28 percent opýtaných. "Sú to znepokojujúce trendy. Pravidlá vedenia vojny stanovujú isté hranice. Vojny bez hraníc sú vojnami bez konca," uviedol v pondelok predseda MVČK Peter Maurer. Najnovší prieskum MVČK sa uskutočnil v desiatich krajinách, kde prebiehajú ozbrojené konflikty, ako aj v piatich štátoch, ktoré sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN, teda v Británii, Číne, Francúzsku, Rusku a v USA, ako aj vo Švajčiarsku. Najväčšiu podporu (70 percent) má mučenie vojnových zajatcov v Nigérii, po ktorej nasledujú Izrael (50 percent) a Spojené štáty (46 percent). O tom, že útoky na civilistov sú jednoducho súčasťou vedenia vojny, je presvedčených 34 percent opýtaných, čo je o štyri percentuálne body viac ako v roku 1999. Podľa MVČK naopak klesla dôvera v Ženevské konvencie, ktoré praktiky ako mučenie zakazujú. Zatiaľ čo na prelome storočí bola polovica opýtaných presvedčená, že takéto pravidlá zabraňujú tomu, aby vojny boli ešte horšími, v súčasnosti si to myslí len 38 percent respondentov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čoraz viac ľudí schvaľuje mučenie vojnových zajatcov

V rebríčku Technology Fast 500 figurujú 4 slovenské firmy

Prvé miesto obsadila švédska spoločnosť Fingerprint Cards AB špecializujúca sa na biometrické riešenia odtlačkov, ktorá dosiahla mieru rastu 28 126 %. BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región) sa zo Slovenska umiestnili spoločnosti JUMP soft, a. s. na 49. pozícii, STUDIO 727, s. r. o. na 124. mieste, Aliter Technologies, a. s. na 236. priečke a BSP Applications na 303. mieste. Informovala o tom firma Deloitte, ktorá zostavila spomínaný rebríček. Rebríček Technology Fast 500 hodnotí najrýchlejšie rastúce technologické firmy z regiónu EMEA na základe rastu ich výnosov za štvorročné obdobie. V tohtoročnom rebríčku sa analyzovali výnosy za roky 2012 až 2015. Prvé miesto obsadila švédska spoločnosť Fingerprint Cards AB špecializujúca sa na biometrické riešenia odtlačkov, ktorá dosiahla mieru rastu 28 126 %. Celková priemerná miera rastu výnosov všetkých 500 spoločností v rebríčku tento rok poklesla na 967 % z minuloročných 1 012 %. Aj tento rok dominovali v rebríčku spoločnosti z Francúzska (94 firiem). Nasleduje Veľká Británia so 70 spoločnosťami a Holandsko s 54 spoločnosťami. "Francúzsko je už šiesty rok po sebe krajinou s najväčším zastúpením v rebríčku," uviedla firma Deloitte. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V rebríčku Technology Fast 500 figurujú 4 slovenské firmy

Priemerná starobná penzia na Slovensku stúpla

V porovnaní s koncom novembra vlaňajška ide o nárast o 6,3 eura. BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Priemerný starobný dôchodok na Slovensku na konci novembra tohto roka predstavoval 417,28 eura. V porovnaní s koncom novembra vlaňajška ide o nárast o 6,30 eura. Tento druh dôchodku pritom na konci minulého mesiaca poberalo takmer 1,05 mil. osôb. Predčasný starobný dôchodok, ktorý dostávalo 20,4 tis. penzistov, dosahoval v priemere 389,69 eura. Medziročne išlo o pokles o 2,58 eura. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa. Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci minulého roka na úrovni 197,14 eura, čo je v medziročnom porovnaní pokles o 50 centov. Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % vyplácala Sociálna poisťovňa v priemernej výške 353,25 eura. Oproti koncu novembra minulého roka je to nárast o 61 centov. Sociálna poisťovňa pritom ku koncu minulého mesiaca evidovala 235,2 tis. poberateľov invalidných dôchodkov. Vdovské dôchodky dosahovali ku koncu minulého mesiaca v priemere 245,29 eura, čo je medziročný pokles 1,04 eura. Tieto dôchodky pritom dostávalo 296,2 tis. ovdovených žien. Priemerná výška vdoveckých dôchodkov, ktoré poisťovňa vyplácala 45,8 tis. vdovcom, bola na úrovni 189,99 eura. Oproti koncu novembra vlaňajška je to pokles o 29 centov. Sirotské dôchodky dostávalo na konci novembra tohto roka 20,8 tis. osôb, a to v priemernej výške 128,75 eura. Priemerná sirotská penzia tak bola medziročne nižšia o 2,06 eura. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Priemerná starobná penzia na Slovensku stúpla

Tisíce detí v Bangladéši pracujú 64 hodín týždenne

Bangladéšsky odevný priemysel, po Číne druhý najväčší na svete, je pre túto chudobnú krajinu akýmsi istiacim lanom. DHÁKA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Tisíce bangladéšskych detí, ktoré žijú v slumoch hlavného mesta Dháka, pracujú ilegálne v priemere 64 hodín týždenne. Ukázala to vo štvrtok zverejnená nová štúdia think-tanku Overseas Development Institute (ODI) so sídlom v Londýne. Podľa štúdie je mnoho detí zamestnaných v odevných továrňach, ktoré vyrábajú oblečenie pre špičkové svetové značky. Štúdia vychádza z prieskumu v 2700 domácnostiach v slumoch, ošarpaných obytných štvrtiach Dháky. Prieskum tiež ukázal, že 15 percent detí vo veku 6-14 rokov nenavštevuje školu, aby mohli pracovať na plný úväzok. V Bangladéši zákon zakazuje deťom vo veku do 14 rokov pracovať. Bangladéšsky odevný priemysel, po Číne druhý najväčší na svete, je pre túto chudobnú krajinu akýmsi istiacim lanom a na každoročnom exporte získa približne 25 miliárd dolárov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tisíce detí v Bangladéši pracujú 64 hodín týždenne

Obraz Rómov v médiách je stále stereotypný, no lepší sa

V porovnaní s rokmi 2014 a 2015 sa zvýšil počet článkov, v ktorých sa autori snažili o stieranie stereotypov v súvislosti s Rómami. Stereotypne ladených príspevkov narátali výskumníci 153, čo predstavuje 22 percent zo 685 analyzovaných článkov.BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Ani medzinárodné, ani domáce legislatívne pravidlá ochraňujúce práva národnostných menšín nedokážu zabrániť tomu, aby obraz Rómov v porovnaní s ostatnými národnosťami a etnickými skupinami nebol aj v médiách stále prevažne negatívny. Na tlačovej besede k mediálnemu monitoringu korektnej prezentácie Rómov a jeho výsledkom, ktorý zrealizovalo občianske združenie Romano Kher - Rómsky dom, to povedala štatutárna zástupkyňa tohto združenia Agnes Horváthová. Tento v poradí štvrtý prieskum, ktorý uskutočnili v spolupráci s agentúrou Newton Media a Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI - Slovak Governance Institute), bol podľa Horváthovej iný v tom, že sa okrem analýzy celoslovenských médií zamerali aj na vybrané regionálne médiá. Zanalyzovali 685 novinových článkov Od 1. júla do 31. októbra tohto roka výskumníci sledovali celoslovenské denníky SME, Pravda a Nový čas a regionálne tituly MY, Korzár či Košice:dnes a niektoré regionálne týždenníky. Okrem toho sledovali výskumníci aj hlavné spravodajské televízne relácie Správy RTVS verejnoprávnej RTVS o 19:00, Televízne noviny TV Markíza o 19:00 a Krimi noviny a Noviny TV JOJ o 19:00. Súčasťou prieskumu bola aj analýza webových portálov aktuality.sk, aktualne.sk, dnes24.sk a pluska.sk. Spolu zanalyzovali 685 novinových článkov, pričom zistili, že v porovnaní s rokmi 2014 a 2015 sa zvýšil počet takých, v ktorých sa autori snažili o stieranie stereotypov v súvislosti s Rómami. Stereotypne ladených príspevkov narátali výskumníci 153, čo predstavuje 22 percent zo všetkých analyzovaných článkov. V prieskume zohľadňovali stereotypy o kriminalite či bývaní Rómov, ale aj sociálne, kultúrne, hygienické, pracovné a vzdelanostné stereotypy. Ako uviedol Martin Gonda z Newton Media, ktorý sa na prieskume tiež podieľal, najčastejším respondentom v týchto článkoch boli Rómovia z osád, no v tretine prejavov nedostali Rómovia priestor na vyjadrenie vôbec. Ak priestor dostali, v siedmich percentách článkov boli uvedení Rómovia bez mena a priezviska ako anonymné osoby. V prípade televíznych reportáži uvádzali televízie miesto mena rómskeho respondenta iba slová muž, žena, osoba či osadník. V osadách žije len približne 18 percent Rómov V prieskume tiež zisťovali, či novinári využívali negatívne zovšeobecňujúce charakteristiky Rómov tak, že z príspevku nakoniec vyznelo, akoby Rómovia vo všeobecnosti boli neprispôsobiví, nezamestnaní, drzí či problémoví. Výsledky ukázali, že negatívne charakteristiky a zovšeobecnenia, týkajúce sa rómskej menšiny, sa vyskytli až v 17 percentách celkového počtu sledovaných príspevkov. Z prieskumu vyplynulo, že až v 36 percentách všetkých sledovaných príspevkoch novinári podľa Gondu zbytočne zdôrazňovali etnicitu svojich respondentov. V takmer pätine sledovaných príspevkov boli Rómovia pomenovaní ako neprispôsobiví, v 11 percentách boli označení ako drzí a problémoví. Jozef Miškolci z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť predstavil na besede výsledky iného prieskumu, ktorý tento inštitút zrealizoval od novembra 2015 do mája tohto roka. Identifikovali v ňom približne 500 novinárskych príspevkov televízií a tlače, ktoré sa zaoberali rómskou problematikou len v oblasti vzdelávania a zamestnania. Zdôraznil, že podľa Atlasu rómskych komunít žije v osadách približne 18 percent Rómov, zatiaľ čo 46 percent Rómov je integrovaných do spoločnosti. Poukázal na to, že podľa tohto mediálneho prieskumu však až 68 percent analyzovaných novinárskych príspevkov zobrazovalo Rómov z osád. "Takéto nadmerné zobrazovanie Rómov z osád vytvára v spoločnosti celkový obraz o Rómoch tak, že všetci z nich žijú v osadách," povedal Miškolci. Vyjadrenia politikov Spoločným ukazovateľom mediálnych výstupov však podľa jeho slov boli nutnosť znížiť počet detí v špeciálnych školách, podporiť predškolskú prípravu a rozvoj vyučovacích metód na školách v súvislosti s rómskou problematikou. Jedným z kritérií analýzy bolo aj pozorovanie vyjadrení politikov k rómskej menšine. Zatiaľ čo novinári sú podľa Miškolciho k tejto téme omnoho citlivejší a Rómom neprisudzujú hanlivé pomenovania, "čelní predstavitelia stále tieto termíny používajú". Ako príklady uviedol vyjadrenia predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý rómsku problematiku nazval "cigánskym problémom" či predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára, ktorý sa o rómskych deťoch vyjadril ako o "dementných cigánskych deťoch". "Taktiež Robert Fico sa vyjadril tak, že všetci predsa vieme, že rómske ženy majú veľa detí len pre príjem peňazí," povedal Miškolci a dodal, že tieto mýty, ktoré politici šíria, vytvárajú veľmi negatívny obraz o rómskej menšine a prehlbujú tak stereotypy. Problém médií však podľa neho spočíva v tom, že nedostatočne vyvracajú čitateľom, poslucháčom či divákom vo svojich prejavoch tieto stereotypy alebo nedajú dostatočne priestor odborníkom, ktorí by ich mali publiku adekvátne vysvetliť. K problematike prístupu slovenskej spoločnosti k menšinám sa vyjadrila aj riaditeľka kancelárie splnomocnenca Úradu vlády SR pre národnostné menšiny Alena Kotvanová. Myslí si, že najmä slovenská mládež je stále nedostatočne mediálne gramotná. Čítať medzi riadkami a uplatniť kritické myslenie je to, čo mladým chýba podľa Kotvanovej najviac. "Na to, že sme stredoeurópska krajina a dlhoročný člen Európskej únie je naša spoločnosť ešte stále dosť netolerantná," dodala Kotvanová. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obraz Rómov v médiách je stále stereotypný, no lepší sa

Okrášľovací spolok má víziu o tuneli popod Tatry do Poľska

Cezhraničná železničná trať by mohla viesť z Popradu, cez Kežmarok, Spišskú Belú a Tatranskú Kotlinu, v Poľsku by sa napojila na trať Krakov – Nowy Sancz.TATRANSKÁ LOMNICA 10. decembra (WebNoviny.sk) – Zatraktívnenie podtatranského regiónu, podporu cestovného ruchu, vyriešenie problému s nákladnou dopravou a zlepšenie spojenia medzi letiskami v Poprade a v poľskom Krakove. Takéto prínosy by podľa občianskeho združenia Tatranský okrášľovací spolok mohol priniesť železničný tunel popod Tatry do Poľska, o ktorom sa v súčasnosti opätovne hovorí v podtatranskom regióne. "Využiť by sa mohla existujúca trať z Popradu cez Kežmarok po Spišskú Belú, pokračovala by na Tatranskú Kotlinu, odtiaľ by viedla údolím Spišskej Magury smerom na Spišskú Starú Ves, poľskú Niedzicu a napájala by sa na rekonštruovanú trať Krakov – Nowy Sacz," predstavil pre agentúru SITA náčrt železničného prepojenia Slovenska a Poľska Patrik Kolesár, riaditeľ tatranského spolku. Rekonštrukcia trate Krakov – Nowy Sacz Oblasti dopravy sa spolok venuje už takmer šesť rokov, okrem iného vytváral aj koncepciu skibusov v Tatrách, ktorú následne tri roky realizoval. Hlási sa k odkazu Uhorského karpatského spolku (1873-1945), prvej turistickej organizácii v niekdajšom Uhorsku a na Slovensku, ktorá sa okrem iného pričinila k výstavbe Cesty slobody vo Vysokých Tatrách. Odporúčame: Obnovili diskusiu o tuneli popod Tatry do Poľska Tatranský okrášľovací spolok už na tému slovensko-poľskej železničnej trate začal komunikovať aj s poľským partnerom Pociag-autobus-góry. Aj vďaka iniciatíve tejto poľskej skupiny sa začalo so spomínanou rekonštrukciou trate Krakov – Nowy Sacz. "Čas cestovania medzi týmito mestami sa skráti z 3,5 hodiny na 1,5 hodiny. Trať má viesť okolo Niedzického jazera. Tým pádom sme zvažovali alternatívy trasy na Slovensku, a prepojili sme tieto dve iniciatívy. Našli sme ideový zámer toho, kadiaľ by trasa mohla viesť," vysvetlil Kolesár. Podľa jeho slov by vďaka novému prepojeniu mohla napríklad cesta z popradského letiska do centra Zakopaného vlakom trvať maximálne 90 minút. "Najprv chceme nechať vypracovať dopravnú štúdiu. Železničná trasa by napríklad nemusela ísť stredom Tatranskej Kotliny, dalo by sa v nej odpojiť doprava a tam pokračovať popod zem, pričom by sme vyšli na druhej strane v údolí Magury. Možno by išlo o dvojkilometrový, či maximálne päťkilometrový tunel," opísal možnosť Kolesár, podľa ktorého však až geologické skúšky ukážu reálnu možnosť tohto návrhu. Riešenie pre nákladnú dopravu Tunel by podľa Kolesára ponúkol aj riešenie pre nákladnú dopravu, stiahol by kamióny z ciest a odbremenil dediny, ktoré bojujú s tým, že cez ne prechádzajú všetky kamióny smerujúce do Poľska. "Bolo by možné vytvoriť terminály na nákladnú dopravu, ktorá by tak nemusela ísť cez Tatry. Kamionisti s kamiónmi by mohli nastúpiť v Poprade na vlak a niekde v Krakove či v Novom Targu zísť z vlaku a pokračovať ďalej," uviedol. Práve nákladná doprava by trati pomohla po ekonomickej stránke, bez nej by sa podľa neho tunel sám neuživil. "V noci, keď sú prázdne trate, by bola trať využívaná pre nákladnú dopravu. Kamionisti by sa napríklad vedeli počas tohto času vyspať v kamióne a zároveň by tak nákladiaky nerušili obyvateľov. Počas dňa by zase trať patrila ľuďom a turistike, teda v tom čase by bola atraktívna pre ľudí a večer by trať zarábala peniaze," predstavil ďalšiu myšlienku Kolesár. Lepší prístup na letisku v Krakove Ďalším prínosom tunelu by podľa spolku mohol byť aj lepší prístup na letisko v Krakove. "Veľa našich ľudí by lietalo z Krakova, ktoré je medzinárodné letisko, ale nemajú sa tam ako dostať," pripomenul problém Kolesár. Na druhej strane by tunel podľa neho ešte viac zatraktívnil región Tatier pre Poliakov. "Neradi cestujú autom, pretože musia prechádzať cez viaceré dediny, no majú radi intimitu slovenských hôr. Keďže Zakopané je preplnené, radi prichádzajú do Tatier. Vlak by pre nich znamenal komfortnejší a rýchlejší spôsob prepravy," myslí si riaditeľ spolku, pričom pripomína, že zatiaľ ide len o víziu. Cieľom spolku je vytvoriť tím, ktorý by vypracoval štúdiu, a počkať si na výzvu v rámci cezhraničnej spolupráce, prostredníctvom ktorej by bolo možné zámer realizovať. Reálne by stavba trate spolu s tunelom mohla podľa neho trvať minimálne dvanásť rokov. "Budeme však tvrdo proti tomu, aby akákoľvek alternatíva išla cez Tichú a Kôprovú dolinu, sú to pre nás doliny, ktoré by mali ostať nedotknuté," dodal. O tuneli diskutovali aj Kiska s Dudom O možnosti vytvorenia tunelového spojenia medzi Zakopanym a Štrbským Plesom už napríklad diskutovali vo februári tohto roka slovenský prezident Andrej Kiska spolu s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. V Novej Lesnej sa tejto téme v novembri rovnako venovala konferencia s názvom Podzemné mosty, ktoré spájajú, s podtitulom Príležitosť pre Vysoké Tatry. Možnosť budovania železničného spojenia medzi Slovenskom a Poľskom v podobe tunela podporili aj predstavitelia viacerých samospráv pod Tatrami. V súvislosti s budovaním portálu tunelu nevidí zásadný problém ani Správa Tatranského národného parku, a to v prípade, ak by k tomu došlo v zastavanom území obce, uviedol pre SITA riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Okrášľovací spolok má víziu o tuneli popod Tatry do Poľska

Slováci si dovolenku vyberajú najmä na internete

Z prieskumu Slovenskej agentúry pre cestovný ruch vyplýva, že až 83 % Slovákov za hlavný zdroj informácií pri výbere dovolenky označilo internet. BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) - Dovolenkové katalógy sú na ústupe. Až 83 % Slovákov označilo za hlavný zdroj informácií pri výbere dovolenky internet. Na základe odporúčaní známych a recenzií sa rozhoduje 41 % opýtaných. Podľa televízie sa rozhoduje 14 % ľudí. Katalógy cestovných kancelárií označilo len 13 % a tlač 10 % respondentov. Vyplýva to z prieskumu dovolenkového správania Slovákov, ktorý na vzorke 2 426 respondentov realizovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Slováci najradšej dovolenkujú v Tatrách Ako ďalej SACR informovala, v porovnaní s obdobím spred piatich rokov, vzrástol podiel on-line médií pri vyhľadávaní informácií o 4 %. Z prieskumu tiež vyplýva, že aj v kategórii ľudí nad 46 rokov dominuje internet, pričom táto skupina vo väčšej miere využíva aj klasické katalógy cestovných kancelárií. Podľa prieskumu Slováci najradšej dovolenkujú vo Vysokých Tatrách (54 %), na Liptove (40 %) a Orave (28 %). U mladých ľudí do 25 rokov dominuje Spiš a Bratislava. Viac ako polovica Slovákov trávi podľa SACR dovolenku turistikou na horách, pričom pobyt v prírode dominuje u všetkých vekových kategórií. Nasleduje poznávanie pamiatok a zábava pri vode a potom wellness pobyty. Slovákov ovplyvňuje najmä kvalita Agentúra zisťovala aj to, ako často zvyknú Slováci dovolenkovať. Podľa prieskumu takmer 70 % opýtaných trávi dovolenku na Slovensku viac ako raz ročne, pričom častejšie pobyty preferujú najmä ľudia do 35 rokov. Polovica Slovákov strávi na dovolenke štyri až sedem dní, 35 % jeden až tri dni a 12 % osem až štrnásť dní. Na otázku, čo najviac ovplyvňuje rozhodnutie stráviť dovolenku na Slovensku, 41% respondentov označilo kvalitu, nasledovala cena (40 %), dopravná dostupnosť (34 %) a zvýhodnené balíčky služieb (18 %). V porovnaní s obdobím spred piatich rokov kladú návštevníci väčší dôraz na kvalitu, bezpečnosť a zvýhodnené balíky služieb, uzavrela SACR. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slováci si dovolenku vyberajú najmä na internete

Útoky tínedžeriek v Nigérii usmrtili najmenej 56 ľudí

Obe samovražedné atentátničky boli tínedžerky. KANO 9. decembra (WebNoviny.sk) - Na 56 mŕtvych a 180 zranených stúpol počet obetí útokov dvoch samovražedných atentátničiek, ktoré sa dnes odpálili na trhovisku v meste Madagali na severovýchode Nigérie. K obom výbuchom došlo napoludnie, pričom v piatok býva na trhovisku v Madagali najviac ľudí. Panarabská televízia al-Džazíra na svojej internetovej stránke uviedla, že obe samovražedné atentátničky boli tínedžerky. Podľa miestnych médií stojí za dnešným útokom islamistická skupina Boko Haram.Predseda miestnej samosprávy v Madagali Yusuf Muhammad vyzval vládu, aby do okolia mesta vyslali armádu, pretože militanti z Boko Haram si tam založili tábory. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Útoky tínedžeriek v Nigérii usmrtili najmenej 56 ľudí

V Nemecku odhalili plány mladistvých na teroristický útok

Dvaja zadržaní sú dôvodne podozriví, že sa dohovorili na spáchaní útoku, vytipovali si objekt a stanovili i podrobnosti akcie, ku ktorej malo dôjsť v priebehu dvoch mesiacov. MNÍCHOV 9. decembra (WebNoviny.sk) - Nemeckej polícii sa podarilo prekaziť islamistický teroristický útok na verejný objekt v dolnofranskom okrese Aschaffenburg v spolkovej krajine Bavorsko. Informoval o tom Bavorský rozhlas (BR). Podľa rovnakého zdroja bezpečnostné zložky zadržali v spomínanom okrese a v meste Mannheim paralelne počas domových prehliadok vo štvrtok dvoch mladistvých, ktorí sú podozriví z prípravy spomínaného útoku. Ako vyplýva z údajov, ktoré zverejnila prokuratúra v Karlsruhe, na oboch nemeckých občanov vo veku 15 a 17 rokov už vydali zatykače. Ide o mladíkov, ktorí sa narodili v Nemecku a nemajú migračný pôvod. U oboch našli propagandistický materiál tzv. Islamského štátu (IS), konkrétne vlajky, ktoré naznačujú, že tu došlo k islamistickej radikalizácii. Žiadne zbrane sa pri prehliadkach nenašli. Obaja zadržaní sú dôvodne podozriví, že sa dohovorili na spáchaní útoku, vytipovali si objekt a stanovili i podrobnosti akcie, ku ktorej malo dôjsť v priebehu dvoch mesiacov. Ďalšie podrobnosti sú sľubujú vyšetrovatelia od vyhodnotenia pevných diskov z počítačov oboch mladíkov, ako aj údajov z ich mobilných telefónov. Hovorca prokuratúry v Karlsruhe nechcel však konkretizovať, aký objekt mal byť terčom útoku mladistvých. Pri právnom posudzovaní prípadu však môže zohrať úlohu fakt, že v oboch prípadoch jestvujú indície o psychickom ochorení mladistvých. Spolková prokuratúra sa prípadom zatiaľ zaoberať nebude, pretože nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o organizovanú teroristickú skupinu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Nemecku odhalili plány mladistvých na teroristický útok

Nagy rozhodol derby s Popradom, Košice sú novým lídrom

Po troch prehrách za sebou sa dočkali víťazstva hokejisti MHC Martin. LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 9. decembra (WebNoviny.sk) - Štvorzápasová víťazná séria hokejistov MHk 32 Liptovský Mikuláš sa skončila v piatok, keď v stretnutí 28. kola Tipsport ligy nestačili na domácom ľade na súperov z MsHK Doxxbet Žilina, ktorým podľahli 1:4. Liptáci sa síce ujali v 16. min vedenia gólom veterána Urama, ale hostia ešte do prvej prestávky stihli vyrovnať Handlovským. V zostávajúcich dvoch dejstvách mierili presne už len Žilinčania Juraško, Húževka a Švihálek. Hráči MSHK si v súboji tabuľkových susedov udržali 4. miesto. MHk 32 Liptovský Mikuláš - MsHK Doxxbet Žilina 1:4 (1:1, 0:1, 0:2) Góly: 16. M. Uram (T. Nádašdi) - 19. L. Handlovský (Marek Hovorka, Denis Rehák), 28. Juraško (J. Jurík, D. Brejčák), 45. Húževka (Juraško), 51. Švihálek (Stupka, Macejko) Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše M. Uram (Liptovský Mikuláš) 10 min osobný trest za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Holienka, Krajčík, 1160 divákov Zostavy: Liptovský Mikuláš: Križan - Stehlík, Burzala, Mezovský, T. Nádašdi, M. Šiška, M. Moravčík, Makovský, Kadlubiak - Richard Huna, Róbert Huna, Rudolf Huna - M. Uram, M. Sukeľ, Kriška - Uhrík, Cibák, Števuliak - Kabáč, Stümpel, Brezniak Žilina: T. Tomek - Denis Rehák, P. Mikuš, Juraško, D. Brejčák, Macejko, Drábek, Gutwald, Kříž - Matis, Marek Hovorka, L. Handlovský - Š. Novotný, Húževka, J. Jurík - Stupka, Holovič, R. Konečný - Gmitter, Švec, Švihálek Po troch prehrách za sebou sa dočkali víťazstva hokejisti MHC Martin. Mužstvo z Turca zdolalo v piatkovom zápase 28. kola Tipsport ligy HK Dukla Trenčín 5:3. O osude vyrovnaného duelu rozhodli domáci v záverečnej šesťminútovke. Útočník Patrik Koyš ich poslal v 55. min do vedenia a ten istý hráč v 59. min svojím druhým presným zásahom spečatil triumf MHC. Martinčania sa vďaka trojbodovému zisku dotiahli v tabuľke na Trenčanov, ale majú k dobru štyri stretnutia. MHC Martin - HK Dukla Trenčín 5:3 (2:1, 1:1, 2:1) Góly: 6. R. Varga, 13. R. Mráz (Pokrivčák), 27. Galamboš (Salija, Markovič), 55. P. Koyš (Heizer, B. Rapáč), 59. P. Koyš (Rusina) - 10. T. Sýkora (L. Kozák, Marcel Hossa), 29. Marcel Hossa (Holenda), 52. Bohunický (T. Sýkora) Vylúčení: 5:5 na 2 min,, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Čech, Polák - M. Orolin, Junek, 1455 divákov Zostavy: Martin: Dzubina - M. Dvořák, Pulli, Brňák, Rusina, M. Leško, Salija - P. Koyš, Heizer, B. Rapáč - R. Varga, Galamboš, Markovič - R. Mráz, Pokrivčák, Korostin - M. Fabian, A. Jurášek, Surovka Trenčín: Chábera - Bohunický, Ďurkech, L. Kozák, Holenda, Obšut, Šefčík, J. Danko - R. Dlouhý, Sojčík, Bulík - Marcel Hossa, J. Gašparovič, T. Sýkora - Denis Hudec, Šimun, Síkela - D. Novák, J. Švec, Briestenský Zápas ako na hojdačke videli diváci v Nových Zámkoch v rámci 28. kola Tipsport ligy, po ktorom však väčšina z nich odchádzala sklamaná z prehry domáceho tímu s HKM Zvolen 3:6. Hosťom vyšla úvodná tretina, ale v druhej časti takmer prišli o trojgólový náskok. Novozámčania sa síce dotiahli na 3:4, ale v záverečnej tretine spečatil dvoma presným zásahmi ich osud zvolenský útočník Šišovský. Zvolen je v tabuľke šiesty, Nové Zámky figurujú na 10. mieste. HC Nové Zámky - HKM Zvolen 3:6 (0:3, 3:1, 0:2) Góly: 24. Brabenec (Saarinen, Cardwell), 25. Čaládi (J. Tibenský, Martin Chovan), 36. Fábry (Kytnár) - 6. Klhůfek (B. Mráz), 13. Puliš (Zuzin), 14. L. Jurík (Šišovský), 35. B. Mráz (Klhůfek), 53. Šišovský (Puliš, Zuzin), 60. Šišovský (D. Krejči) Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše Drtina (Nové Zámky) 5+DKZ, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc, Novák - Valo, Vyšný Zostavy: Nové Zámky: Lundström - Cardwell, Drtina, V. Čížek, Sandgren, Martin Chovan, Mäkinen, Maier - Bahenský, Brabenec, Saarinen - J. Tibenský, M. Hudec, Čaládi - M. Paulovič, Kytnár, Fábry - Lelkeš, Dominik Rehák, Maier Zvolen: Šimko - D. Krejči, M. Novák, Valenta, Hraško, Plechanov, M. Ivan, Dubeň, Hataš - Zuzin, Puliš, L. Novák - J. Majdan, B. Mráz, Klhůfek - Šišovský, L. Jurík, Martin Ďaloga - J. Žilka, Jakubík, Misenev Hokejisti HC Košice sú novými lídrami najvyššej slovenskej súťaže. V piatkovom východniarskom derby uspeli na ľade HK Poprad, keď o ich víťazstve 3:2 rozhodol v predĺžení svojím druhým gólom skúsený útočník Ladislav Nagy. Košičania sa v tabuľke dotiahli na doteraz vedúcu Banskú Bystricu, ktorej duel s HK Nitra odložili pre únik čpavku. Popradčania sa nachádzajú na 7. mieste. HK Poprad - HC Košice 2:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1) Góly: 38. Henderson (A. Ježek, Zagrapan), 45. Lichanec (Štrauch) - 24. L. Nagy (Bicek), 49. J. Milý (I. Jankovič, Tibor Varga), 64. L. Nagy (E. Šedivý, M. Dudáš) Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga, Jonák - Gegáň, Kacej, 1749 divákov Zostavy: Poprad: Šúrek - Š. Fabian, A. Ježek, Dinda, Suchý, Postnikov, Bagin, Kurali, Lubor Pokovič - Henderson, Zagrapan, Lapšanský - L. Hvila, Mlynarovič, Kroták - Matúš Paločko, Troliga, D. Bondra - Štrauch, Lichanec, Murček Košice: Habal - I. Jankovič, Deyl, Šmach, L. Matejka, M. Dudáš, Pavúk - L. Nagy, Suja, Bicek - J. Milý, Boltun, Hričina - Tibor Varga, E. Šedivý, M. Bartánus - P. Bartoš, R. Hruška, T. Klíma Tabuľka najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport ligy 2016/2017 po piatkových dueloch 28. kola: 1. Košice 29 17 2 3 1 1 5 112:64 63 2. Banská Bystrica 29 18 3 0 3 0 5 103:57 63 3. Nitra 28 16 0 1 1 2 8 96:79 53 4. Žilina 28 12 2 1 2 1 10 90:81 45 5. Liptovský Mikuláš 29 10 4 1 2 0 12 78:85 42 6. Zvolen 30 12 1 1 1 0 15 86:101 41 7. Poprad 30 9 2 1 3 2 13 81:88 38 8. Trenčín 30 8 2 3 4 0 13 76:83 38 9. Martin 26 11 1 0 1 2 11 75:82 38 10. Nové Zámky 29 7 4 0 3 3 12 72:87 35 --------------------------------------------------------------------- HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 20:82 6 Poznámka: počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nagy rozhodol derby s Popradom, Košice sú novým lídrom

Slovenské basketbalistky spoznali súperky na ME

Na záverečnom turnaji sa predstaví 16 krajín, o štyri menej než na ME 2015 v Maďarsku a Rumunsku, kde SR obsadila 9. priečku. PRAHA 9. decembra (WebNoviny.sk) - Bielorusko, Turecko a Taliansko budú súpermi Slovenska v základnej B-skupine v meste Hradec Králové na budúcoročných majstrovstvách Európy basketbalistiek v Česku (16. - 25. júna 2017). Rozhodol o tom piatkový podvečerný žreb v metropole krajiny. Slovensko ťahali z tretieho výkonnostného koša. Na záverečnom turnaji sa predstaví 16 krajín, o štyri menej než na ME 2015 v Maďarsku a Rumunsku, kde SR obsadila 9. priečku. Víťazi štyroch základných skupín (po dve sa budú hrať v Prahe v hale Královka aj zimnom štadióne v Hradci Králové) na budúcoročnom šampionáte priamo postúpia do štvrťfinále, tímy na druhých a tretích miestach budú systémom A2-B3, B2-A3, C2-D3 a D2-C3 bojovať o zostávajúce štyri miestenky v najlepšej osmičke záverečného turnaja, ktorý vyvrcholí v pražskej O2 Arene. Titul bude obhajovať Srbsko. "Po tom, ako vyžrebovali tímy z prvých dvoch košov, tajne sme si želali byť práve v skupine, v ktorej sme sa napokon aj ocitli. Z našej strany teda panuje spokojnosť. Nevnímam ako veľmi podstatné, že budeme hrať v Hradci Králové, omnoho dôležitejšie sú pre nás mená súperov. Verím, že sa predstavíme aj v Prahe," reagovala na výsledok žrebu priamo z dejiska manažérka slovenskej reprezentácie Lucia Lásková. Ženská reprezentácia Turecka je v súčasnom kontinentálnom renkingu Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) na štvrtej priečke, Bielorusko siedme, Slovensko štrnáste a Taliansko pätnáste. Na vlaňajších ME obsadilo Bielorusko 4. miesto, Turecko 5. pozíciu a Taliansko pätnástu. Turkyne v uplynulých piatich rokoch prenikli do najužšej európskej špičky, sú vicemajsterkami kontinentu 2011 a bronzové zo šampionátu 2013. Pre basketbalistky Slovenska bude nasledujúci šampionát v poradí jedenásty v histórii samostatnej republiky. Dosiaľ najlepším umiestnením SR bola 2. priečka na ME v Maďarsku 1997, no mimoriadne cenný je predovšetkým bronz z talianskej Perugie 1993, kde štartovalo iba osem družstiev. Slovenky sa neprebojovali na záverečné turnaje v Turecku 2005 a Taliansku 2007, odvtedy však ťahajú sériu piatich účastí za sebou počnúc Lotyšskom 2009 vrátane. Základné skupiny ME 2017 basketbalistiek v Česku (Praha a Hradec Králové, 16. - 25. júna 2017): A-skupina (Hradec Králové): Maďarsko, Ukrajina, Česko, Španielsko B-skupina (Hradec Králové): Bielorusko, Turecko, Slovensko, Taliansko C-skupina (Praha): Srbsko, Slovinsko, Francúzsko, Grécko D-skupina (Praha): Lotyšsko, Belgicko, Čierna Hora, Rusko Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenské basketbalistky spoznali súperky na ME

Podmaníkovej na majstrovstvách sveta tesne ušlo semifinále

Osemnásťročná slovenská reprezentantka dohmatla v piatkovej rozplavbe za 1:06,33 min a klasifikovali ju na 18. pozícii. WINDSOR 9. decembra (WebNoviny.sk) - Andrea Podmaníková tesne nepostúpila do semifinále prsiarskej stovky na plaveckých majstrovstvách sveta v krátkom bazéne v kanadskom Windsore. Osemnásťročná slovenská reprezentantka dohmatla v piatkovej rozplavbe za 1:06,33 min a klasifikovali ju na 18. pozícii. Jej osobný a zároveň národný rekord je 1:06,16; ak by ho zopakovala, šestnásťčlenné semifinále by jej neuniklo. Z poslednej priečky doň postúpila domáca Kierra Smithová s časom 1:06,18. "Nie som šťastná, skôr na seba trošku nahnevaná. S trénerom sme to už preberali a neviem, kde sa stala chyba. Mala som to veľmi dobre rozbehnuté, žiaľ, výsledný čas nestačil na semifinále. Dievčatá boli rýchle. Teraz to musím hodiť za hlavu a sústrediť sa na dvojstovku, ktorú ako poslednú disciplínu plávam v nedeľu," uviedla Podmaníková, ktorú trénersky vedie Vladimír Železník. Adam Halas bol na 33. mieste v disciplíne 50 m motýlik. Časom 23,98 s prekonal vlastný juniorský rekord 24,22 z októbra tohto roka. Seniorské národné maximum Michala Navaru je 23,62. Znakárka Karolína Hájková v šprinte 50 m skončila na 36. priečke časom 28,59. Rekord SR v podaní Kataríny Listopadovej spred roka je 26,79. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Podmaníkovej na majstrovstvách sveta tesne ušlo semifinále

Video: Prírodovedeckú fakultu v Košiciach pustošil požiar

Požiar vypukol na streche a zasiahol všetky štyri jej časti. KOŠICE 10. decembra (WebNoviny.sk) – Až do polnoci z piatka na sobotu likvidovali hasiči veľký požiar budovy Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika na rohu Moyzesovej a Kostlivého ulice v Košiciach. Uviedol to v sobotu ráno pre agentúru SITA dôstojník operačného strediska košických hasičov Miroslav Kovaľ. Zhorela strecha a oheň poškodil časť budovy. Z budovy evakuovali niekoľkých ľudí, no našťastie nikto neutrpel zranenia. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa a určí ju až vyšetrovanie. V sobotu by zhorenisko mala začať skúmať skupina expertov. Prípadom sa zaoberá aj polícia. Podľa odhadov predbežná škoda je milión až tri milióny eur. Požiar vypukol v piatok pred šiestou večer na streche budovy a zasiahol všetky štyri časti. Na mieste zasahovalo vyše 30 hasičov z Košíc, Čane, zo Šace, z Moldavy nad Bodvou a aj hasiči závodnej požiarnej jednotky spoločnosti U.S. Steel Košice. Likvidácia požiaru trvala takmer šesť hodín s 12 kusmi hasičskej techniky. Hovorkyňa univerzity Mária Hrehová v sobotu ráno pre agentúru SITA uviedla, že zhorela celá strecha. Zatiaľ však nevedia, k akým škodám došlo vo vnútri budovy a aký je jej technický stav. Potvrdila, že v sobotu príde na zhorenisko expertná skupina. Uviedla, že momentálne univerzita nemá dostatok informácií a až na ich základe sa rozhodne o ďalšom postupe. Ako agentúru SITA informovala riaditeľka tlačového odboru ministerstva financií Alexandra Gogová, na miesto požiaru prišiel v piatok večer aj minister financií Peter Kažimír. "Budúcu stredu na rokovaní vlády navrhnem, aby boli vyčlenené prostriedky na okamžité začatie rekonštrukčných prác budovy zasiahnutej požiarom", uviedol minister financií Peter Kažimír. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Prírodovedeckú fakultu v Košiciach pustošil požiar

Michal Ďuriš sa dostal do Tímu týždňa podľa webu UEFA

V ideálnej jedenástke sú aj obranca Manchestru United Eric Bailly, jeho spoluhráč zo stredu poľa Henrich Mchitarjan či útočníci Moussa Sow (Fenerbahce Istanbul) a Éder (Inter Miláno). NYON 9. decembra (WebNoviny.sk) - Ofenzívny univerzál slovenskej reprezentácie Michal Ďuriš figuruje v Tíme týždňa Európskej ligy 2016/2017 podľa webu Európskej futbalovej únie (UEFA). Kontinentálny pohár číslo dva mal vo štvrtok a v piatok na programe záverečné 6. kolo skupinovej fázy. Útočník Viktorie Plzeň prenikol do najlepšej jedenástky svojím výkonom v domácom prostredí proti Austrii Viedeň (3:2) v E-skupine. Ďuriš prišiel na ihrisko v 58. minúte za priebežného nepriaznivého stavu 1:2 a dvoma gólmi sa postaral o obrat a triumf svojho mužstva. Plzenčania obsadili v "éčku" tretiu priečku a nepostúpili do jarného šestnásťfinále. V Tíme týždňa je aj obranca Manchestru United Eric Bailly, jeho spoluhráč zo stredu poľa Henrich Mchitarjan či útočníci Moussa Sow (Fenerbahce Istanbul) a Éder (Inter Miláno). V ostatnom vydaní Tímu týždňa figuroval Ďurišov spoluhráč z národného tímu Martin Škrtel, stopér Fenerbahce. Tím týždňa futbalovej Európskej ligy 2016/2017 podľa webu UEFA.com (po záverečnom 6. kole skupinovej fázy): Boy Waterman (Hol. / APOEL Nikózia) - Eric Bailly (Pobr. Slon. / Manchester United), Numan Cürüksu (Tur. / Osmanlispor), Sergij Kryvcov (Ukr. / Šachtar Doneck) - Alexander Söderlund (Nór. / AS Saint-Étienne), Ben Rienstra (Hol. / AZ Alkmaar), Henrich Mchitarjan (Arm. / Manchester United), Taison (Braz. / Šachtar Doneck) - Michal Ďuriš (SR / Viktoria Plzeň), Moussa Sow (Seneg. / Fenerbahce Istanbul), Éder (Tal. / Inter Miláno) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Michal Ďuriš sa dostal do Tímu týždňa podľa webu UEFA

Zverejnili trailer snímky Vojna o planétu opíc

Novinka sa do slovenských kín dostane 13. júla 2017. BRATISLAVA 9. decembra (WebNoviny.sk) - Spoločnosť 20th Century Fox dnes prostredníctvom služby YouTube zverejnila prvý trailer k akčnému sci-fi Vojna o planétu opíc. Ukážka z pokračovania snímky Úsvit planéty opíc (2014) predstaví klan geneticky pozmenených ľudoopov na čele so šimpanzom Caesarom v konflikte so skupinou ozbrojených ľudí, ktorých vedie neľútostný Colonel. Caesar sa zároveň vyrovnáva so svojimi najtemnejšími inštinktami a v mene pomsty za svoj druh sa púšťa do boja, v ktorom sa rozhodne o budúcnosti takmer vyľudnenej planéty ako aj oboch spoločenstiev. Režisérom Vojny o planétu opíc je Matt Reeves, ktorý sa postaral aj o druhý menovaný film. V novinke sa opäť predstaví Andy Serkis ako šimpanz Caesar a svoje úlohy si zopakujú aj Judy Greer, Karin Konoval a Terry Notary. Okrem nich si v snímke zahrajú napríklad aj Woody Harrelson či Steve Zahn. Slovenská distribučná premiéra filmu je naplánovaná na 13. júla 2017. Snímka je inšpirovaná románom Planéta opíc (1963) od francúzskeho autora Pierrea Boullea, ktorý sa dočkal viacerých filmových a televíznych adaptácií. V roku 1968 sa do kín dostala prvá rovnomenná snímka Franklina J. Schaffnera, ktorá sa v rokoch 1970 - 1973 dočkala pokračovania v podobe štyroch ďalších snímok. V roku 2001 zase nakrútil celovečerné spracovanie Planéty opíc režisér Tim Burton. Vojna o planétu opíc je treťou časťou z najnovšej série, ktorá sa začala v roku 2011 snímkou Zrodenie planéty opíc a pokračovala Úsvitom planéty opíc. Informácie pochádzajú z webstránky www.empireonline.com. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zverejnili trailer snímky Vojna o planétu opíc

Zmajkovičová očakáva, že mocenský boj v Smere nahradí súťaž

Podľa okresného predsedu strany v Čadci Jána Podmanického Smer je tretíkrát vládnou stranou a opäť vyhral parlamentné voľby, preto je celkom prirodzené, že sa potrebujú delegáti zastaviť a zamyslieť nad novými témami a výzvami do budúcnosti. BRATISLAVA 9. decembra (WebNoviny.sk) – Trnavská krajská predsedníčka Smeru-SD Renáta Zmajkovičová očakáva od sobotňajšieho snemu strany, že tí, ktorých vybrali, si sadnú na stoličky a pozíciu premenia na dôveru, ktorú dostanú. Ako povedala dnes pre agentúru SITA, očakáva, že mocenský boj nahradí súťaž o voliča. "Očakávam, že atmosféru kuloárnych informácií nahradíme atmosférou etickej a právnej rovnosti. Aby sme neboli frustrovaní, že vždy nesvieti slnko v tom politickom svete. Tak ako búrky sú potrebne vo svete fyzickom, tak sú potrebné aj v tom politickom," uviedla. Odporúčame: Smer vytvorí odborný tím, do popredia chce dať mladé tváre Podľa okresného predsedu strany v Čadci Jána Podmanického Smer je tretíkrát vládnou stranou a opäť vyhral parlamentné voľby, preto je celkom prirodzené, že sa potrebujú delegáti zastaviť a zamyslieť nad novými témami a výzvami do budúcnosti. "Veľkú časť nášho programu sa nám podarilo zrealizovať počas doterajších vlád, mnohé úlohy, ktoré sme si dali, zrealizujeme počas tohto vládneho obdobia. Je preto namieste, aby sme začali pripravovať nový volebný program, s ktorým pôjdeme do ďalších volieb. Snem by mal tento proces odštartovať," povedal pre agentúru SITA. Na sneme v Prešove dôjde aj k personálnym zmenám. Podpredsedu Dušana Čaploviča, ktorý listom predsedovi Smeru oznámil, že už nehodlá byť funkcionárom, nahradí žilinský župan Juraj Blanár. Ten doteraz v strane od jej vzniku zastával funkciu žilinského krajského predsedu. Vo funkcii skončí aj Pavol Paška a nahradí ho minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý doteraz pôsobil ako stranícky šéf v Košickom kraji. "V pravidelných periódach dochádza na snemoch Smeru aj k personálnej obmene, netreba za tým hľadať niečo výnimočné. Je to normálny život politickej strany. Ja predpokladám, že do vedenia strany budú zvolení aj noví ľudia, ktorí prinesú nové impulzy," uviedol Podmanický. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zmajkovičová očakáva, že mocenský boj v Smere nahradí súťaž

Chorvátske pobrežie zasiahlo zemetrasenie, vyvolalo paniku

V Splite a jeho okolí na niektorých miestach popraskali cesty a múry budov, ale aj okná a sklené výplne; v obchodoch povypadával tovar z regálov. ZÁHREB/SPLIT 9. decembra (WebNoviny.sk) - Podmorské zemetrasenie s magnitúdou 4,7 zasiahlo strednú časť chorvátskeho pobrežia, oznámili chorvátski seizmológovia. Epicentrum otrasov sa podľa Európsko-stredomorského seizmologického centra (EMSC) nachádzalo osem kilometrov západne od chorvátskeho mesta Split a 167 kilometrov západne od bosnianskej metropoly Sarajevo. Hypocentrum zemetrasenia bolo v hĺbke 22 kilometrov. K otrasom, ktoré podľa portálu novín Večernji list trvali asi desať sekúnd, došlo o 13.57 h SEČ. Záchvevy pôdy však boli citeľné aj na okolitých ostrovoch a pozdĺž pobrežia. Zemetrasenie vyvolalo v oblasti paniku. Ľudia na mnohých miestach vybehli z budov, nijaké správy o obetiach či vážnych materiálnych škodách však doposiaľ nie sú známe. Viacerí obyvatelia Splitu uviedli, že v dôsledku zemetrasenia im v domoch popadali na zem predmety z poličiek. Mnohí v strachu pred ďalšími otrasmi radšej vyšli na ulicu alebo niektoré z námestí, doplnila chorvátska agentúra HINA. V Splite a jeho okolí na niektorých miestach popraskali cesty a múry budov, ale aj okná a sklené výplne; v obchodoch povypadával tovar z regálov. V Splite bol preventívne uzatvorený jeden z tunelov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Chorvátske pobrežie zasiahlo zemetrasenie, vyvolalo paniku

Dolár posilnil oproti jenu aj voči euru

Spoločná európska mena oslabila na 1,0561 USD/EUR z hodnoty 1,0603 USD/EUR. NEW YORK 9. decembra (WebNoviny.sk) - Dolár v piatok posilnil, keďže sa očakáva, že americký Federálny rezervný systém na budúci týždeň zvýši svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,25 percenta. Európska centrálna banka pritom vo štvrtok predĺžila svoj program nákupov dlhopisov. ECB rozhodla, že program bude realizovať aspoň do konca budúceho roka. Dolár oproti japonskému jenu posilnil na 115,09 JPY/USD z úrovne 114,20 JPY/USD, na ktorej uzavrel predchádzajúci obchodovací deň. Spoločná európska mena oslabila na 1,0561 USD/EUR z hodnoty 1,0603 USD/EUR. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dolár posilnil oproti jenu aj voči euru

Miesto potravín prišli podnikateľovi z Číny škatule a kamene

V kontajneri z Číny sa nachádzalo 512 rovnomerne uložených papierových škatúľ vyplnených polystyrénom, medzi ktorými boli natesno uložené kamene tak, aby váha obalu i celého kontajnera nevzbudzovala žiadne podozrenie. BRATISLAVA 9. decembra (WebNoviny.sk) - Miesto potravinového sortimentu rastlinného pôvodu dovezeného v lodnom kontajneri z Číny, ktorý si objednal slovenský objednávateľ, sa v kontajneri nachádzalo 512 rovnomerne uložených papierových škatúľ vyplnených polystyrénom, medzi ktorými boli natesno uložené kamene tak, aby váha obalu i celého kontajnera nevzbudzovala žiadne podozrenie. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Colného úradu Trenčín Renáta Peťovská, váha zásielky úplne presne zodpovedala váhe objednaného tovaru. Súčasťou zásielky boli obchodné a prepravné doklady, ktoré zodpovedali objednanému tovaru, dokonca ich krajina vývozu aj potvrdila. Podľa vyjadrenia podnikateľa, ktorý si tovar objednal, bola komunikácia s obchodným partnerom štandardná, išlo však o nového partnera, s ktorým predtým ešte neobchodoval. "Podnikateľ je pravidelný a dlhoročný dovozca predmetnej potravinovej komodity tovaru na Slovensko," uviedla Peťovská. Zásielka musí byť teraz umiestnená iba na mieste na to určenom a musí zostať zachovaná v nezmenenom stave. Môže tak však zostať maximálne 90 dní. Podnikateľ sa musí dovtedy rozhodnúť, čo s touto zásielkou ďalej urobí. Podľa Peťovskej sa vyjadril, že požiada colný úrad o zničenie tovaru pod colným dohľadom, pri čom však náklady na jeho likvidáciu musí znášať on sám, nie štát. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Miesto potravín prišli podnikateľovi z Číny škatule a kamene

Japonská nákladná vesmírna loď HTV-6 odštartovala k ISS

Loď japonskej národnej vesmírnej agentúry JAXA vezie na vesmírnu stanicu potraviny, vodu a iné zásoby. BRATISLAVA 9. decembra (WebNoviny.sk) - Bezpilotná nákladná kozmická loď HTV-6 japonskej národnej vesmírnej agentúry JAXA odštartovala k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam vezie materiály pre jej fungovanie a zásoby pre posádku. Loď vyštartovala z japonského vesmírneho strediska Tanegašima o 22:26 miestneho času (14:26 SEČ) a k vesmírnej stanici by sa mala dostať v utorok. HTV-6, ktorá sa tiež nazýva Kounotori (v preklade bocian, pozn. red.), na ISS vezie približne päť ton potravín, vody a iných zásob vrátane nových lítiovo-iónových batérií pre systém solárnych panelov stanice. V januári nimi potom astronauti nahradia staré niklovo-vodíkové batérie. Štart japonskej nákladnej vesmírnej lode sa uskutočnil približne po týždni od neúspešného letu ruskej bezpilotnej nákladnej vesmírnej lode Progress MS-04, ktorá mala na ISS tiež dopraviť zásoby. Loď odštartovala vo štvrtok 1. decembra, ale približne šesť minút po štarte prerušila kontakt s riadiacim centrom a začala v atmosfére horieť. Jej úlomky dopadli do odľahlej, riedko obývanej oblasti v Tuvianskej republike neďaleko hraníc s Mongolskom. Presná príčina zlyhania zatiaľ nie je známa. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.nasaspaceflight.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Japonská nákladná vesmírna loď HTV-6 odštartovala k ISS

Slovensko bude v roku 2019 predsedať OBSE

Predsedníctvo v OBSE trvá jeden kalendárny rok a post úradujúceho predsedu vykonáva minister zahraničných vecí štátu, ktorý na daný rok získa predsednícku funkciu. BRATISLAVA 9. decembra (WebNoviny.sk) - Kandidatúru Slovenska na predsedníctvo v roku 2019 v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) schválilo 57 účastníckych štátov organizácie. Odhlasovali to ministri zahraničných vecí členských krajín na zasadnutí 23. ministerskej rady v Hamburgu. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu diplomacie Peter Stano. O kandidatúre SR na predsednícky post hovoril vo štvrtok vo svojom vystúpení na zasadnutí v Hamburgu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Vyzdvihol, že Slovensko ponúka účastníckym štátom OBSE svoj potenciál, skúsenosti a odhodlanie pracovať pre mier a stabilitu. Slovensko dlhodobo poukazuje na to, že OBSE je jedným z najdôležitejších a najvýznamnejších nástrojov, ktoré má medzinárodné spoločenstvo k dispozícii pri riešení a predchádzaní konfliktov a zdrojov napätia na európskom kontinente. V súčasnosti je predsedníckou krajinou Nemecko, od prvého januára 2017 ho vystrieda Rakúsko. Predsedníctvo v OBSE trvá jeden kalendárny rok a post úradujúceho predsedu vykonáva minister zahraničných vecí štátu, ktorý na daný rok získa predsednícku funkciu. Úlohou OBSE je pracovať na stabilite, mieri a demokracii v Európe prostredníctvom politického dialógu, zdieľaných hodnôt a praktickou prácou. Jej aktivity pokrývajú oblasti od politiky, vojenských či ekologických aspektov, až po ekonomiku a ľudské práva. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko bude v roku 2019 predsedať OBSE

IC vlaky sa vracajú, najrýchlejšie spoja východ so západom

Od začiatku platnosti nového cestovného poriadku v nedeľu 11. decembra budú medzi Bratislavou a Košicami jazdiť denne dva páry týchto komerčných, nedotovaných vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko. BRATISLAVA 9. decembra (WebNoviny.sk) - Štátna Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) po takmer roku obnovuje prevádzku expresných InterCity (IC) vlakov. Od začiatku platnosti nového cestovného poriadku v nedeľu 11. decembra budú medzi Bratislavou a Košicami jazdiť denne dva páry týchto komerčných, nedotovaných vlakov. Cestu dlhú 445 kilometrov zvládnu za štyri hodiny a 42 minút, bude to najrýchlejšie železničné spojenie západu a východu krajiny. IC vlaky budú odchádzať z Bratislavy o 9:47 a 15:47, z Košíc pôjdu v pondelok až sobotu o 7:31 a 15:31, v nedeľu o 9:31 a 15:31. Popoludňajší vlak z Bratislavy bude pokračovať ako priama súprava až do Humenného. Tradične povinne miestenkové vlaky budú mať päť vozňov a okrem Bratislavy a Košíc budú zastavovať v staniciach Trnava, Žilina, Poprad - Tatry a Kysak. Prevádzka "icečiek" bola zastavená v polovici januára tohto roka pre ich stratovosť. Stalo sa tak viac ako rok po tom, čo na hlavnej domácej trati medzi Bratislavou a Košicami začali premávať vlaky súkromného dopravcu RegioJet. Súčasná koaličná vláda sa zaviazala obnoviť IC vlaky do konca tohto roka z iniciatívy SNS. Ambícia na prevádzkový zisk "IC vlaky považujeme za svoju vlajkovú loď," povedal nedávno generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ZSSK Filip Hlubocký. "Máme ambíciu, aby tento produkt bol už od prvého roku v prevádzkovom zisku. Čo sa týka hospodárskeho výsledku, predpokladáme, že za tri, štyri roky budú čierne čísla (zisk)," dodal. Hlubocký verí, že cenník IC vlakov je prehľadný a reaguje na toky cestujúcich v silných a slabých časoch. Ministerstvo dopravy si objednalo od ZSSK v novom grafikone výkony v objeme 31,3 milióna vlakových kilometrov. Za tie by jej malo uhradiť 209,6 mil. eur. Ide o dotované výkony mimo IC vlakov. Celkový rozsah dopravy zostáva na úrovni tohto roka. Dve tretiny výkonov sú pre regionálnu a prímestskú dopravu a tretina pre diaľkovú dopravu. Štátny dopravca bude denne vypravovať 1 445 vlakov, z toho 203 diaľkových a 1 242 regionálnych a prímestských spojov. ZSSK na základe požiadaviek cestujúcich predlžila večerné spojenie z Bratislavy do Popradu až do Košíc rýchlikom Marlenka R 613. Pribudne tiež večerný rýchlik Cassovia z Košíc do Bratislavy. Na tejto trase tak v pracovných dňoch bude premávať štrnásť rýchlikov. V medzištátnej nočnej doprave dopravca zavedie prvýkrát priame vozne z Košíc do Viedne a z Prešova do Brna. Pribudne aj nové priame denné vlakové spojenie z Banskej Bystrice cez Žilinu do Ostravy. RegioJet spojí Prahu s Bratislavou RegioJet zavádza nové vlakové spojenie medzi Prahou a Bratislavou. Prvý mimoriadny spoj pre cestujúcich vypraví už túto sobotu s odchodom z Prahy o 14:40 a príchodom do Bratislavy o 18:35. Od nedele budú žlté vlaky medzi českou a slovenskou metropolou jazdiť dvakrát denne v každom smere skoro ráno a popoludní. Prvý spoj z Hlavnej stanice v Bratislave bude odchádzať o 5:45 a do Prahy príde o 9:42. Cesta bude trvať tri hodiny a 57 minút, vlak bude zastavovať v Kútoch, Břeclavi, Brne, Českej Třebovej, Ústí nad Orlicí a Pardubiciach. Druhý vlak bude vychádzať z Bratislavy o 15:26 a príde do Prahy o 19:42. V opačnom smere je plánovaný odchod z Prahy o 7:09 a príchod do Bratislavy o 11:15. Druhý spoj bude z Prahy vychádzať o 15:19 a do Bratislavy príde o 19:15. "Pri zavádzaní tohto spoja sme brali do úvahy aj požiadavky obchodných cestujúcich. Našimi vlakmi ich tam dostaneme už pred 10. hodinou ráno, a tak im zostane dostatok času na vybavovanie. O tento ranný spoj taktiež očakávame vysoký záujem zo strany turistov smerujúcich do českej metropoly," povedal majiteľ RegioJet-u Radim Jančura. RegioJet bude od nedele prevádzkovať v ČR a na Slovensku celkovo 34 diaľkových vlakov denne a súčasne približne 50 spojov na regionálnej trase Bratislava - Komárno. V tomto roku počet cestujúcich vo vlakoch RegioJet rastie priemerne zhruba o 25 %. Tento rok tak plánuje previezť vo svojich vlakoch vyše osem miliónov cestujúcich. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo IC vlaky sa vracajú, najrýchlejšie spoja východ so západom

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Obraz Rómov v médiách je stále stereotypný, no lepší sa
V rebríčku Technology Fast 500 figurujú 4 slovenské firmy
Japonská nákladná vesmírna loď HTV-6 odštartovala k ISS
Rakúsko zverejnilo slovo roka, má 51 písmen
Zverejnili trailer snímky Vojna o planétu opíc
Video: Raanta stiahol roletu, Hrivík sa tešil z víťazstva
Proti zimnej únave a ochoreniam existuje SMART riešenie
5 situácií, ktoré zaručene pozná každý rodič

Recept dňa

Hovädzie na karí korení

30 dkg zadného hovädzieho
2 malé zemiaky
½ l vývaru
2 ČL solamylu
2 PL oleja
1 cibuľa
1 - 2 papriky
2 ČL karí korenia
1 paradajka
soľ

Zemiaky očistite, pokrájajte na tenšie kolieska a varte asi 5 min. Nechajte ich dobre odkvapkať a dajte bokom. Cibuľu očistite, nakrájajte nadrobno a opražte na oleji. Pridajte papriku nakrájanú na kocky a za stáleho miešania opražte až je paprika skoro hotová. Preložte do misky. Na panvicu pridajte olej, pridajte mäso nakrájané na tenké rezance a karí korenie. V miske zmiešajte vývar, solamyl a soľ a omáčku nalejte do panvice, dobre zamiešajte a varte až kým mäso nebude mäkké. Pridajte zmes cibule a papriky, uvarené papriky a paradajky pokrájané na kocky a ešte chvíľu povarte. Podávajte s ryžou.

Dobrá rada

Ovsené vločky

Úľava pri kiahňach 1 šálka ovsených vločiek a voňavý olej rozmixovať, do vrecúška a zavesiť pod kohútik s tečúcou vodou – výborný relax a nakoniec sa vrecúškom vydrhnúť.

Stavebník

Energetická sebestačnosť pojazdných minidomov

Ako sme písali v materskom článku o minidomoch, hlavným zdrojom energie pre takýto druh bývania je solárny systém. Jeho srdcom je neuveriteľne malý box, ktorý je plne programovateľný , ľahko ovládateľný a vysoko efektívny.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Doľany, Dlhé Stráže, Dravce, Levočská Dolina Levočské Lúky, Spišský Hrhov, Spišské Podhradie, Spišský Štvrtok
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang