levoca.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Levoča

Aktuálne spravodajstvo

Bezpečnostný analytik: Európa je vo vojne s terorizmom

Piatková streľba v Mníchove si podľa vyžiadala desať mŕtvych a 16 zranených, z ktorých traja sa nachádzajú v ohrození života. Medzi mŕtvymi je zarátaný aj útočník, ktorý po úteku z miesta činu zrejme spáchal samovraždu.MNÍCHOV/BRATISLAVA 23. júla (WebNoviny.sk) - Európa je vo vojne s terorizmom a Nemecko nemá pod kontrolou bezpečnosť občanov, zareagoval na piatkový útok v bavorskom Mníchove slovenský bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. STREĽBA V MNÍCHOVE Bezpečnostné zložky majú podľa jeho názoru dvoch nepriateľov, pred ktorými musia ochrániť obyvateľov: na jednej strane sú to zradikalizovaní útočníci a na druhej strane neonacisti, od ktorých sa očakávajú útoky na cudzincov. "Najprv nebolo jasné, kto útočil, pretože tie informácie boli protichodné. Pokojne to mohli byť aj neonacisti," uviedol analytik. "Neviem si predstaviť, aký chaos by nastal, ak by boli útoky koordinované paralelne vo viacerých nemeckých mestách. Je potrebné si uvedomiť, že tento stav je neúnosný a Európa je ťažko infikovaná už nielen hrozbami proti obyvateľstvu, ale aj realizáciou útokov s následkami veľkého množstva obeti," zdôraznil Zábojník. Obrazom: Streľba v Mníchove Piatková streľba v Mníchove si podľa aktuálnych údajov vyžiadala desať mŕtvych a 16 zranených, z ktorých traja sa nachádzajú v ohrození života. Medzi mŕtvymi je zarátaný aj útočník, ktorý po úteku z miesta činu zrejme spáchal samovraždu, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vyjadrenia polície. Útočníkom bol 18-ročný mladík s dvojakým nemecko-iránskym občianstvom, ktorý žil v Mníchove viac ako dva roky. Odporúčame: Video: V Mníchove sa strieľalo, útočník je mŕtvy (online) Video: Jeden zo svedkov natočil streľbu v Mníchove V Mníchove zabíjal 18-ročný Nemec iránskeho pôvodu Rakúsko po útoku v Mníchove posilnilo ochranu hraníc Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bezpečnostný analytik: Európa je vo vojne s terorizmom

Od januára sa v Stredozemnom mori utopili tisícky migrantov

Takýto vysoký počet úmrtí migrantov bol podľa údajov organizácie v predošlom roku dosiahnutý až v októbri a v roku 2014 v septembri.ŽENEVA 23. júla (WebNoviny.sk) - Počet migrantov, ktorí prišli v tomto roku o život pri pokusoch dostať sa cez Stredozemné more do Európy, sa už blíži k číslu 3000. Uviedla to v Ženeve Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). "Číslo 3000 tento rok nepochybne dosiahneme o mesiace skôr než v niektorom z predošlých dvoch rokov," uviedol podľa agentúry DPA hovorca IOM Joel Millman. Takýto vysoký počet úmrtí migrantov bol podľa údajov organizácie v predošlom roku dosiahnutý až v októbri a v roku 2014 v septembri. Od januára tohto roka zaznamenala IOM na mori 2977 úmrtí migrantov. K väčšine z nich došlo od marca, keď vo vodách Stredozemného mora zahynie podľa IOM v priemere 20 migrantov denne. Najviac úmrtí zaznamenala organizácia na trase medzi Líbyou a Talianskom. Podľa predstaviteľa misie IOM v Líbyi však tamojšia pobrežná stráž zlepšila zber údajov o migrantoch pokúšajúcich sa dostať do Európy a zaznamenala tiež určitý úspech pri zmarení viacerých takýchto nebezpečných plavieb. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Od januára sa v Stredozemnom mori utopili tisícky migrantov

Martin Kližan si v Umagu zahrá finále štvorhry

Španielska-slovenská dvojica David Marrero, Martin Kližan sa o titul pobije so štvorkami pavúka Nikolom Mektičom a Antoniom Šančičom.UMAG 23. júla (WebNoviny.sk) - Slovenský tenista Martin Kližan so Španielom Davidom Marrerom postúpili na turnaji ATP v chorvátskom Umagu už do finále štvorhry. Odporúčame: Najprv el fantástico, potom hajzel. Kližanovi hrozia smrťou V piatok večer zvíťazili za 60 minút hladko 6:4, 6:1 nad rovnako nenasadenou taliansko-chorvátskou dvojicou Thomas Fabbiano, Franko Škugor. Vo finále Kližan s Marrerom nastúpia proti domácim štvorkám deblového pavúka Nikolovi Mektičovi s Antoniom Šančičom. Štvorhra - semifinále: Martin Kližan, David Marrero (SR/Šp.) - Thomas Fabbiano, Franko Škugor (Tal./Chor.) 6:4, 6:1 za 60 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Martin Kližan si v Umagu zahrá finále štvorhry

Polícia si posvieti na autobusy a nákladiaky

Do celoeurópskej dopravno-bezpečnostnej akcie zameranej na kontrolu vodičov autobusov a nákladných vozidiel sa zapoja aj policajti na celom Slovensku, kontrolám sa však nevyhnú ani ostatní vodiči.BRATISLAVA 22. júla (WebNoviny.sk) - Polícia v celej Európe bude na budúci týždeň kontrolovať nákladné autá a autobusy. Do celoeurópskej dopravno-bezpečnostnej akcie sa zapoja aj policajti na Slovensku. Akcia bude prebiehať od 25. do 31. júla Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, akciu organizuje medzinárodná stavovská organizácia Tispol, združujúca služby dopravnej polície európskych štátov. Od 25. do 31. júla sa polícia na celom starom kontinente zameria na dodržiavanie povinností vodičov autobusov a nákladných vozidiel s cieľom zvýšiť bezpečnosť na európskych cestách. Dopravní policajti budú kontrolovať predovšetkým dodržiavanie povinností vodičov autobusov a nákladných vozidiel. Vodičom skontrolujú tachografy, čas odpočinku a predpísané doklady. Kontrolovať sa bude aj technický stav vozidiel, povolené rozmery a hmotnosť, dodržiavanie predpisov pri preprave nebezpečného nákladu alebo odpadu a ich uloženie. Kontrolám sa nevyhnú ani ostatní vodiči "Policajti si posvietia aj na povinnosť pripútať sa, a to nie len v osobnom aute, ale aj v autobuse a nákladiakoch, pretože použité bezpečnostné pásy pri dopravnej nehode znižujú riziko následkov na životoch a zdraví," informovala ďalej hovorkyňa policajného prezídia. Ako dodala, "okrem vodičov autobusov a nákladných vozidiel sa kontrolám nevyhnú ani vodiči ostatných vozidiel, najmä tí, ktorí porušujú pravidlá cestnej premávky". Polícia zároveň vodičom pripomína, že počas letných horúčav treba obzvlášť dbať na to, aby bol vodič pred cestou odpočinutý. Potrebné je dodržiavať pitný režim a robiť si častejšie prestávky na oddych. Samozrejmosťou pred jazdou by mala byť kontrola technického stavu vozidla, svetiel a pneumatík. "Dodržiavaním dopravných predpisov sa účastníci cestnej premávky môžu vyhnúť pokutám, veď v prípade, že je všetko v poriadku, nie je dôvod na ich uloženie," dodala v tlačovej správe hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polícia si posvieti na autobusy a nákladiaky

Cibulková dala Doiovej kanára, je v semifinále v Stanforde

Japonská tenistka Misaki Doiová vo štvrťfinálovom zápase v Stanforde podľahla Slovenke Dominike Cibulkovej.STANFORD 23. júla (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková postúpila do semifinále dvojhry na turnaji WTA Premier Bank of the West Classic na tvrdom povrchu v americkom Stanforde. Cibulková si v piatkovom štvrťfinále poradila s japonskou súperkou Misaki Doiovou za 80 minút 7:5, 6:0. Semifinálovou súperkou Cibulkovej, nasadenej dvojky v Stanforde, bude Johanna Kontová z Veľkej Británie. Cibulková sa vďaka triumfu nad Doiovou vráti do najlepšej desiatky svetového rebríčka. Stane sa tak prvý raz od 19. januára 2015, predtým bola v Top Ten aj v značnej časti roka 2014. Odporúčame: Najprv el fantástico, potom hajzel. Kližanovi hrozia smrťou "Dnes to bolo skutočne veľmi ťažké. Súperka hrala rýchlo od prvej loptičky. Akonáhle som však zistila, čo mám pre víťazstvo urobiť, začala som na kurte predvádzať správne údery a udržala som si to až do konca stretnutia," cituje portál wtatennis.com slová 27-ročnej Bratislavčanky. Cibulková môže v Stanforde nadviazať na celkový triumf z roku 2013. Vtedy vo finále zdolala Poľku Agnieszku Radwanskú, vo štvrtok zdolala v osemfinálovom 2. kole jej sestru Urszulu. "Poznám tento kurt, loptičky a viem, čo musím urobiť, aby som v Stanforde prešla celým turnajom," dodala Slovenka. Dvojhra - štvrťfinále: Johanna Kontová (V. Brit.-3) - Čeng Saj-saj (Čína) 6:2, 4:6, 6:3 Dominika Cibulková (SR-2) - Misaki Doiová (Jap.-5) 7:5, 6:0 za 80 minút Alison Riskeová (USA) - Coco Vandeweghová (USA-4) 6:3, 1:0 - skreč, Vandeweghová odstúpila Venus Williamsová (USA-1) - Catherine Bellisová (USA) 6:4, 6:1 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková dala Doiovej kanára, je v semifinále v Stanforde

Rakúsko po útoku v Mníchove posilnilo ochranu hraníc

Po útoku v Mníchove prijala rakúska polícia všetky dostupné opatrenia.VIEDEŇ 23. júla (WebNoviny.sk) - Rakúsko po piatkovej streľbe v bavorskej metropole Mníchov posilnilo ochranu svojich štátnych hraníc a uviedlo do pohotovosti elitný policajný útvar Cobra. Rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka to uviedol v rozhovore pre verejnoprávnu stanicu ORF. STREĽBA V MNÍCHOVE Sobotka ubezpečil, že po útoku v Mníchove prijala rakúska polícia všetky dostupné opatrenia, pripustil však, že podobná udalosť sa môže napriek tomu stať aj v Rakúsku. "Pred takýmto teroristami alebo zločincami sa dá len veľmi ťažko chrániť," povedal minister, ktorý po útoku v susednom Nemecku prerušil svoju dovolenku. Obrazom: Streľba v Mníchove Sobotka taktiež informoval, že v rámci pomoci nemeckým kolegom sa presunulo vrtuľníkmi do Mníchova 42 príslušníkov útvaru Cobra z miest Linz a Salzburg. Rakúske ministerstvo vnútra predtým v súvislosti s incidentom v Mníchove vyhlásilo, že nemá "konkrétne" poznatky o hrozbe podobného útoku na území Rakúska a nezmenilo preto súčasnú úroveň ohrozenia, ktorá je zvýšená už od vlaňajšieho útoku extrémistov na parížsku redakciu časopisu Charlie Hebdo. Odporúčame: Video: V Mníchove sa strieľalo, útočník je mŕtvy (online) V Mníchove zabíjal 18-ročný Nemec iránskeho pôvodu Video: Jeden zo svedkov natočil streľbu v Mníchove Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rakúsko po útoku v Mníchove posilnilo ochranu hraníc

Video: Jeden zo svedkov natočil streľbu v Mníchove

Muž v čiernom tričku vyjde pred McDonald a náhle začne strieľať do ľudí.MNÍCHOV 23. júla (WebNoviny.sk) - Streľbu pred McDonaldom v Mníchove zachytil na svoj mobilný telefón jeden z okoloidúcich na križovatke pri obchodnom centre Olympia. Na videu je vidieť, ako muž v čiernom tričku pred reštauráciou náhle vytiahne zbraň a začne strieľať. Ľudia kričia a v panike utekali preč, na útek sa dal aj svedok, ktorý začiatok vyčíňanie útočníka nahral na mobil. STREĽBA V MNÍCHOVE Piatková streľba v Mníchove si podľa aktuálnych údajov vyžiadala desať mŕtvych a 16 zranených, z ktorých traja sa nachádzajú v ohrození života. Medzi mŕtvymi je zarátaný aj útočník, ktorý po úteku z miesta činu zrejme spáchal samovraždu. Odporúčame: Video: V Mníchove sa strieľalo, útočník je mŕtvy (online) V Mníchove zabíjal 18-ročný Nemec iránskeho pôvodu Rakúsko po útoku v Mníchove posilnilo ochranu hraníc Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Jeden zo svedkov natočil streľbu v Mníchove

SaS: Kažimír ničí daňový systém a podnikateľské prostredie

Vláda by podľa predsedu SaS vôbec nemusela zvyšovať dane, respektíve príjmy cez vyššie dane, keby účinne bojovala s korupciou.BRATISLAVA 23. júla (WebNoviny.sk) - Minister financií Peter Kažimír ničí podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka daňový systém a zhoršuje podnikateľské prostredie. Príkladom je podľa šéfa liberálov dočasný odvod pre regulované odvetvia. "Tento odvod mal byť dočasný. Nielenže dočasný odvod naďalej bude platiť, ale ešte sa ide jeho výška aj zdvojnásobiť," poukázal Sulík. Ministerstvo financií predložilo v júli na pripomienkovanie viacero daňových opatrení. Podľa novely zákona o osobitnom odvode v regulovaných odvetviach budú napríklad podnikateľské subjekty v regulovaných odvetviach platiť osobitný odvod aj naďalej, jeho sadzba sa má dokonca zvýšiť. Kým podľa súčasného znenia zákona mal byť posledným odvodovým obdobím december 2016, po novom sa má uplatňovať aj po tomto termíne bez ďalšieho časového obmedzenia. Sadzba využívaná pri výpočte odvodu sa má pritom zvýšiť na dvojnásobok. Rovná daň Vláda by podľa predsedu SaS vôbec nemusela zvyšovať dane, respektíve príjmy cez vyššie dane, keby účinne bojovala s korupciou. "Bohužiaľ táto socialistická, mimoriadne skorumpovaná vláda, nielenže s korupciou nebojuje, je priamo jej súčasťou," povedal Sulík. Riešením je podľa neho rovná daň. "Kde sa jednou jedinou sadzbou zdaní akýkoľvek druh príjmu, akákoľvek výška príjmu a akýkoľvek subjekt. Bohužiaľ od tohto sa stále viac a viac vzďaľujeme," konštatoval predseda strany. Podľa Eugena Jurzycu z SaS vláda nepresadzuje program Value for money, tak ako to deklarovala vo svojom programovom vyhlásení. "Kde sú analýzy dotácií pre podporu ťažby hnedého uhlia, kde sú vôbec analýzy ako dopadla bločková lotéria, nie sú a ani následné kroky vláda nerobí na to, aby sa peniaze používali efektívnejšie," povedal Jurzyca. Viacero pozmeňujúcich návrhov Poslanec za SaS Jozef Mihál vyčíta balíku daňových zákonov z dielne rezortu financií, že neobsahuje opatrenia v prospech živnostníkov, bežných ľudí či rodín. "Zoberte si napríklad daňový bonus, nájdete v týchto zmenách nejakú zmienku o tom, že by sa konečne po štyroch rokoch zvýšil daňový bonus pre rodiny? Ani čiarka, daňový bonus bude naďalej v tej relatívne symbolickej výške bez akejkoľvek zmeny," poznamenal. Poslanci SaS avizovali, že predložia v parlamente viacero pozmeňujúcich návrhov. "Minister financií Peter Kažimír pozdravuje z pracovnej cesty v Kórei a Číne, kde sa stretáva s mnohými investormi. Napríklad prezident Samsung elektronics, ale aj ďalší investori chvália podnikateľské prostredie na Slovensku a majú záujem o ďalšie investície, najmä do výskumu a vývoja," uviedla v reakcii riaditeľka tlačového odboru rezortu financií Alexandra Gogová. Dodala, že by však uvítali viac kvalifikovaných pracovných síl. Čo sa týka predkladaných zákonov, peniaze, ktoré štát týmito opatreniami získa, budú podľa Gogovej použité na zvýšenie platov učiteľov, vyššie dôchodky, obranu a bezpečnosť. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo SaS: Kažimír ničí daňový systém a podnikateľské prostredie

V Mníchove zabíjal 18-ročný Nemec iránskeho pôvodu

Polícia o mladíkovi, ktorý v piatok podvečer strieľal v mníchovskom nákupnom centre Olympia, nemala nijaké záznamy.MNÍCHOV 23. júla (WebNoviny.sk) - Aktéra piatkovej streľby v Mníchove, pri ktorej zahynulo desať ľudí a najmenej 21 ďalších utrpelo zranenia, identifikovalo ako 18-ročného miestneho obyvateľa s nemecko-iránskym občianstvom. Šéf mníchovského policajného prezídia Hubertus Andrä o tom informoval v sobotu nadránom na tlačovej konferencii, ktorú vysielali naživo nemecké televízne stanice. STREĽBA V MNÍCHOVE Andrä uviedol, že na základe výpovedí svedkov polícia spočiatku vychádzalo z toho, že v mníchovskom nákupnom centre Olympia mohli útočiť až traja páchatelia. V súčasnosti však nie sú žiadne náznaky, že by sa na útoku podieľalo viacero osôb. Uvedeného mladíka, ktorého našli mŕtveho približne kilometer od nákupného centra, spozorovala už krátko po útoku civilná hliadka. Tá na neho podľa Andräho strieľala, zatiaľ však nie je jasné, či ho naozaj zasiahla. Podľa predbežných zistení útočník spáchal samovraždu. Obrazom: Streľba v Mníchove Podľa Andräho polícia nepozná motív páchateľa a prípad vyšetruje zatiaľ iba ako "streľbu". Nedokáže preto odpovedať na otázku, či mohlo ísť o terorizmus alebo konanie v amoku. Nemenovaný páchateľ, ktorého našli po útoku mŕtveho, podľa Andräho žil posledné viac ako dva roky priamo v Mníchove. Tamojšia polícia o ňom doteraz nemala nijaké záznamy. Piatková streľba vyvolala v Mníchove teroristický poplach, pričom polícia zastavila premávku verejnej dopravy a vyzývala ľudí aby sa vyhýbali verejným priestranstvám. Podľa zverejnených údajov zasahovalo vo večerných a nočných hodinách v uliciach približne 2300 príslušníkov zásahových zložiek. Viac o streľbe v Mníchove: Video: V Mníchove sa strieľalo, útočník je mŕtvy (online) Rakúsko po útoku v Mníchove posilnilo ochranu hraníc Video: Jeden zo svedkov natočil streľbu v Mníchove Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Mníchove zabíjal 18-ročný Nemec iránskeho pôvodu

V týchto okresoch na Slovensku je najmenej nezamestnaných

Nezamestnanosť nad 20 percent na Slovensku majú okresy Rimavská Sobota, Revúca a Kežmarok.BRATISLAVA 23. júla (WebNoviny.sk) - Miera evidovanej nezamestnanosti bola na konci júna tohto roka vyššia ako 20 % v troch okresoch na Slovensku. Ide o okresy Rimavská Sobota, Revúca a Kežmarok. Z týchto okresov sa dva nachádzajú v Banskobystrickom kraji a jeden v Prešovskom kraji. Počet okresov s nezamestnanosťou nad 20 % tak medziročne klesol o päť. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Odporúčame: Nezamestnanosť na Slovensku sa drží pod desiatimi percentami Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zo všetkých okresov na Slovensku má dlhodobo okres Rimavská Sobota. Na konci minulého mesiaca v ňom miera nezamestnanosti dosiahla 25,62 %, čo je medziročný pokles o 2,65 percentuálneho bodu. Nasleduje okres Revúca, kde sa miera nezamestnanosti ku koncu júna tohto roka medziročne znížila o 3,52 percentuálneho bodu na 21,47 %. Tretí najhorší v miere nezamestnanosti je okres Kežmarok. V ňom bola miera nezamestnanosti 21,22 %, čo je medziročne menej o 2,93 percentuálneho bodu. Osem okresov má nezamestnanosť pod piatimi percentami Naopak, mieru evidovanej nezamestnanosti pod päť percent malo na konci minulého mesiaca osem okresov. Najnižšia miera nezamestnanosti bola v okrese Galanta, kde dosiahla 3,75 %, čo je medziročne menej o 1,32 percentuálneho bodu. Okres Piešťany vykázal minulý mesiac mieru nezamestnanosti 4,20 %. V porovnaní s júnom vlaňajška je to pokles o 2,32 percentuálneho bodu. V okrese Bratislava V miera nezamestnanosti v júni tohto roka predstavovala 4,24 %. Ide o medziročný pokles o 0,83 percentuálneho bodu. Nižšiu ako 5-percentnú mieru nezamestnanosti mali minulý mesiac ešte okres Bratislava I, Trnava, Púchov, Hlohovec a Myjava. Nezamestnanosť je na úrovni 9,45 percenta Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci júna tohto roka 9,45 %. Miera nezamestnanosti tak zostala na najnižšej úrovni od januára 2009, kedy predstavovala 9,03 %. V porovnaní s koncom mája sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac nezmenila, medziročne bola nižšia o 2,10 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 256 615 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti koncu mája tohto roka ide o pokles o 127 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo o 54 808 osôb. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V týchto okresoch na Slovensku je najmenej nezamestnaných

Sulíkovci majú kandidáta na post bratislavského župana

Juraja Drobu ako kandidáta na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja schválila Republiková rada strany Sloboda a Solidarita. V Trnavskom kraji sú liberáli pripravení na post župana podporiť kandidáta OĽaNO Jozefa Viskupiča.BRATISLAVA 23. júla (WebNoviny.sk) – Republiková rada SaS schválila poslanca Juraja Drobu ako kandidáta na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja do budúcoročných volieb. Agentúre SITA to povedal predseda SaS Richard Sulík. Droba si kandidatúru chce premyslieť do konca roka a potom sa rozhodnúť. "Je viacero faktorov, ktoré musím zvážiť. Je to napríklad prípadná ďalšia podpora, či rozpočet na kampaň," povedal Droba. Liberáli sú zároveň pripravení v Trnavskom kraji na post predsedu podporiť kandidáta OĽaNO Jozefa Viskupiča. "Môžem už teraz povedať, že my s tým budeme súhlasiť. Viskupič je v parlamente niekoľko rokov, vieme už, kto to je," povedal Sulík s tým, že SaS ani nemá v tomto kraji výrazného kandidáta. Predseda OĽaNO Igor Matovič komentovať konkrétne mená nechcel. "O tom, či to budú dobré mená, budeme hovoriť so SaS," povedal pre agentúru SITA s tým, že obe strany sa budú v každom kraji snažiť postaviť čo najlepších kandidátov, ktorí budú mať šancu na podporu od občanov. Opozičné subjekty SaS a OĽaNO tento týždeň oznámili, že vytvoria v najbližších voľbách do orgánov VÚC na jeseň 2017 vo všetkých ôsmich samosprávnych krajoch koalíciu. Koalícia týchto dvoch politických subjektov bude v každom kraji predstavovať jadro, ktoré bude následne rokovať aj s ďalšími politickými stranami. Koalícia bude v každom kraji spoločne vyberať kandidátov na predsedov kraja ako aj na poslancov zastupiteľstiev. "Najbližšie voľby nie sú ďaleko. Tam môže dôjsť ku skutočnému meraniu síl medzi vládnym mačkopsom alebo alternatívou, ktorú ponúkame, teda vládnuť slušne a so cťou," dodal Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sulíkovci majú kandidáta na post bratislavského župana

Ste za obnovenie trestu smrti? Vyše polovica Čechov áno

Za obnovenie trestu smrti je 58 percent Čechov, za eutanáziu 66 percent z nich.PRAHA 23. júla (WebNoviny.sk) - Za obnovenie trestu smrti je v Českej republike - podľa výsledkov júnového prieskumu verejnej mienky centra CVVM - 58 percent oslovených. Tento ukazovateľ sa v medziročnom porovnaní nezmenil a dlhodobo má klesajúci trend. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.Za obnovenie trestu smrti sa rozhodne vyjadrilo 27 percent respondentov, skôr za opätovné zavedenie absolútneho trestu bolo ďalších 31 percent účastníkov prieskumu. Striktne proti obnoveniu trestu smrti sa vyjadrilo 15 percent respondentov, skôr proti bolo ďalších 20 percent oslovených, kým zvyšných sedem percent nemá na otázku jednoznačný názor. Posledným popraveným Čechom sa vo februári 1989 v Prahe-Pankráci stal päťnásobný vrah Vladimír Lulek. Posledným popraveným v niekdajšom Československu bol zasa trojnásobný vrah, recidivista Štefan Svitek, v prípade ktorého vykonali trest smrti v júni 1989 v Bratislave. Z prieskumu CVVM, do ktorého sa v dňoch 3.-20. júna zapojilo viac ako 1000 respondentov, vyplýva, že možnosť legálnej eutanázie podporujú dve tretiny (66 percent) oslovených občanov, pričom proti je 24 percent. Ešte viac, 68 percent oslovených sa domnieva, že žena by mala mať právo rozhodnúť, či sa chce podrobiť umelému prerušeniu tehotenstva. Osemnásť percent je za povolenie interrupcie iba s ohľadom na zdravotné a sociálne faktory, sedem percent oslovených by ju povolilo iba v prípade ohrozenia života a tri percentá za žiadnych okolností. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ste za obnovenie trestu smrti? Vyše polovica Čechov áno

Takmer polovica Slovákov má pôžičku od rodiny či priateľov

Šiesti z desiatich Slovákov majú životnú skúsenosť s pôžičkou od rodičov, ďalšia tretina sa zadlžila u súrodencov a štvrtina u priateľov.BRATISLAVA 23. júla (WebNoviny.sk) - Hoci si ľudia zväčša peniaze požičiavajú od bánk, štyria z desiatich Slovákov sa s finančnými požiadavkami obracajú aj na svojich príbuzných alebo známych. Najčastejšie pritom ide o sumu od 200 do 500 eur. Pre spoločnosť Home Credit to zistil prieskum agentúry STEM/MARK. "V prípade bánk a finančných inštitúcií ide predovšetkým o vyššie sumy. Podľa výsledkov prieskumu si tu Slováci najčastejšie brali úver od 2 do 5 tisíc eur," uviedol analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub. Vo väčšine prípadov, takmer v dvoch tretinách, sú veriteľmi priateľskej pôžičky rodičia. Šiesti z desiatich Slovákov majú životnú skúsenosť s pôžičkou od rodičov, ďalšia tretina sa zadlžila u súrodencov a štvrtina u priateľov. Mnohí však poukazujú na riziko zhoršenia vzťahov. Toho sa obáva skoro štvrtina opýtaných ľudí. Len deväť zo sto ľudí si zmluvne ošetrí požičané peniaze príbuznému alebo priateľovi. Len traja zo sto Slovákov vyžadujú za požičané peniaze blízkej osobe nejakú čiastku navyše. Dve tretiny ľudí vracajú identickú sumu a ďalšia tretina k nej pridá drobný darček alebo protislužbu. Na druhej strane trinásť percent respondentov uviedlo, že sa im v skutočnosti vrátilo menej peňazí, ako kedysi dotyčnému požičali. Prieskum v júni 2016 uskutočnila agentúra STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia, a.s. na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie 509 respondentov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Takmer polovica Slovákov má pôžičku od rodiny či priateľov

Iračan s kufrom spôsobil poplach na stanici v Rakúsku

Muž vyhrážajúci sa samovraždou spôsobil evakuáciu železničnej stanice v meste Sankt Pölten.VIEDEŇ 23. júla (WebNoviny.sk) - Rakúska polícia evakuovala v piatok večer železničnú stanicu v meste Sankt Pölten po tom, ako sa bližšie neidentifikovaný Iračan zamkol vo vlakovej toalete s podozrivým kufrom a vyhrážal sa údajne samovraždou. Informovala o tom rakúska verejnoprávna stanica ORF. Podľa vyjadrenia policajného riaditeľstva spolkovej krajiny Dolné Rakúsko spočiatku nebolo možné vylúčiť, že sa tento muž chystá zabiť pomocou výbušniny. Dvadsaťpäťročný Iračan však nakoniec z toalety vyšiel a nechal sa bez odporu zatknúť. Na miesto medzitým dorazili policajní experti na výbušniny, ktorí preskúmali podozrivú batožinu, nenašli v nej však nič nebezpečné. Železničná stanica tak mohla po viac ako dvoch hodinách obnoviť prevádzku, informovala ORF. Podľa citovaného vyjadrenia polície nie sú žiadne náznaky, že piatkový incident v Sankt Pöltene nejakým spôsobom súvisel s teroristickým poplachom v nemeckom Mníchove, kde krátko predtým zahynulo najmenej osem ľudí pri útoku jedného alebo viacerých ozbrojencov v nákupnom centre. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Iračan s kufrom spôsobil poplach na stanici v Rakúsku

Andrej Martin prvýkrát postúpil do semifinále turnaja ATP

Martinovi sa v rozhodujúcom sete podarilo premeniť tretí mečbal a tým sa dostal v Umagu do semifinále.UMAG 22. júla (WebNoviny.sk) - Slovenský tenista Andrej Martin zvíťazil nad favorizovaným Portugalčanom Joaom Sousom nasadeným ako druhým za 133 minút 6:3, 4:6, 6:2 v zápase piatkového štvrťfinále dvojhry na turnaji ATP World Tour 250 Konzum Croatia Open v chorvátskom Umagu (dotácia 520 070 eur, antuka). V rozhodujúcom sete nedoplatil na to, že súpera pustil z 2:0 na 2:2. Odvtedy si totiž pripísal všetky zostávajúce gemy. Premenil tretí mečbal. Odporúčame: Martin ustál v derby päť mečbalov a Kližanovi vyfúkol výhru V dramatickom derby porazil aj Kližana Bol to Martinov premiérový pokus medzi najlepšou osmičkou na podujatí takejto kategórie, hneď si ešte o jedno kolo zlepšil maximum. Vo štvrtok v dramatickom osemfinálovom derby prekonal Martina Kližana 3:6, 7:5, 6:2 z manka 3:6, 3:5 a cez päť mečbalov krajana. Zanedlho sa spoločne predstavia vo štvorhre na OH v brazílskom Riu de Janeiro. Daviscupový reprezentant SR Martin prvý raz vo svojej kariére uspel v troch zápasoch v "main draw" jedného podujatia na hlavnej profesionálnej úrovni aj pri zohľadnení nedávneho prieniku z pozície kvalifikanta až do 3. kola vrcholného parížskeho antukového Roland Garros. Grandslamové turnaje sú v správe Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), nie Asociácie tenisových profesionálov (ATP). Dvadsaťšesťročný Bratislavčan Martin, 124. v renkingu, teraz má proti 27-ročnému J. Sousovi (32.) skóre 2:1. V sezóne 2013 najprv s týmto rivalom prehral v júni v osemfinále v nemeckom Fürthe 4:6, 6:2, 5:7, v júli sa revanšoval - takisto na antuke a challengerovej scéne - vo finále v talianskom San Benedette. Súperovi sa pokúsi odplatiť prehru Martin sa v sobotňajšom semifinále stretne s 33-ročným skúseným Argentínčanom Carlosom Berlocqom (87.), ktorému sa pokúsi odplatiť prehru 6:7 (4), 3:6 z 1. kola predvlani práve v Umagu. Zverenec Miloslava Grolmusa Martin sa v okamihu piatkového triumfu ocitol na 109. pozícii v online nezáväznom hodnotení, jeho osobným rekordom zatiaľ je 105. miesto. Ak v sobotu uspeje, bude na 101. alebo 102. priečke podľa výsledku Gruzínca Nikoloza Basilašviliho vo finále v rakúskom Kitzbüheli. Martin už má istotu prémie 23 525 eur brutto a 90 bodov do počítačového poradia. Budúci týždeň hodlá štartovať ako obhajca trofeje na antukovom challengeri v talianskej Bielle. Dvojhra - štvrťfinále: Andrej Martin (SR) - Joao Sousa (Portug.-2) 6:3, 4:6, 6:2 za 133 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Andrej Martin prvýkrát postúpil do semifinále turnaja ATP

Mourinho po prehre s Dortmundom: ´Bolo to ako F1 proti F3´

Manchestru United chýbali v zápase proti Borussii Dortmund viaceré hviezdy, medzi nimi aj letná posila Zlatan Ibrahimovič.ŠANGHAJ 22. júla (WebNoviny.sk) - Futbalisti Manchestru Untied v piatkovom prípravnom stretnutí v rámci ázijského turné v Šanghaji podľahli Borussii Dortmund 1:4, ale nový tréner "červených diablov" José Mourinho si z prvej prehry na lavičke United ťažkú hlavu nerobí. Kontroverzný kouč si myslí, že duel nemal správnu výpovednú hodnotu, keďže Dortmund sa na novú sezónu pripravuje dlhšie a má za sebou aj štyri prípravné zápasy. "Nemôžem hodnotiť hráčov v rozdielnom štádiu prípravy," uviedol Mourinho a na porovnanie súperov použil metaforu zo sveta motošportu: "Bolo to ako F1 proti F3." Manchestru United v zápase chýbali najväčšie hviezdy vrátane letnej posily Zlatana Ibrahimoviča. "Máme za sebou iba 10 dní prípravy. Je nefér robiť závery podľa tohto stretnutia. Šesť našich hráčov sa do prípravy ešte nezapojilo a Rooney so Smallingom iba trénujú," povedal niekdajší tréner FC Chelsea, Realu Madrid alebo Interu Miláno. Informácie uverejnil portál goal.com. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mourinho po prehre s Dortmundom: ´Bolo to ako F1 proti F3´

UEFA potvrdila na post prezidenta troch kandidátov

Nová hlava najvyššieho orgánu európskeho futbalu nahradí bývalého šéfa organizácie Michela Platiniho.NYON 22. júla (WebNoviny.sk) - Nový prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) vzíde z trojice kandidátov Ángel María Villar zo Španielska, Aleksander Čeferin zo Slovinska a Michael van Praag z Holandska. UEFA v piatok oficiálne potvrdila ich kandidatúru. Nová hlava najvyššieho orgánu európskeho futbalu nahradí bývalého šéfa organizácie Michela Platiniho. Ten dostal štvorročný zákaz činnosti vo futbalovom prostredí za netransparentné vyplatenie dvoch miliónov švajčiarskych frankov od niekdajšieho prvého muža Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Seppa Blattera ešte v roku 2011. Dočasným šéfom UEFA je Ángel María Villar. Nového prezidenta organizácie budú voliť 14. septembra 2016 v gréckych Aténach. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo UEFA potvrdila na post prezidenta troch kandidátov

Mak vymenil grécky PAOK za ruský Zenit, teší sa na trávnik

O služby 30-násobného reprezentanta SR Maka mal záujem aj bruselský Anderlecht či talianska Fiorentina.PETROHRAD 22. júla (WebNoviny.sk) - Slovenský ofenzívny stredopoliar Róbert Mak prestúpil z gréckeho futbalového klubu PAOK Solún do ruského Zenitu Petrohrad. Informáciu o zmene pôsobiska reprezentanta SR v piatok priniesol twitter jeho nového zamestnávateľa. Mak podpísal pri Neve zmluvu na štyri roky. "Samozrejme, že moje pocity sú výborné. Zenit je jedným z najvýznamnejších klubov v Rusku aj celej Európe, momentálne ma teda premáhajú emócie z tejto zmeny. Už sa neviem dočkať, že sa pridám k mužstvu a vybehnem na trávnik," povedal účastník nedávnych ME vo Francúzsku Mak pre internetovú stránku Zenitu. Odporúčame: Spečatené, Ďurica smeruje za Berom do Trabzonsporu Duda je piatou najdrahšou akvizíciou v dejinách Herthy Matúš Bero opúšťa Trenčín, zlanáril ho turecký Trabzonspor "O klube toho viem veľmi veľa, pretože som všetko preberal s bývalými hráčmi Zenitu Martinom Škrtelom a Tomášom Hubočanom a rozsiahlo mi referovali o klube aj samotnom Petrohrade. Upozornili ma, na čo sa mám pripraviť, a zdôraznili šampiónske ambície. Dúfam, že s vynaložením všetkých síl dokážem prispieť k ich napĺňaniu," vyhlásil Bratislavčan Mak. Zenit v sobotu o 18.00 h SELČ absolvuje v Moskve národný Superpohár proti miestnemu CSKA. Mak sa až potom osobne porozpráva s rumunským koučom Mirceom Lucescom. Už vie, že k dispozícii nebude mať svoju jedenástku, číslo na dres si vyberie neskôr. Ruský portál SportBox začiatkom tohto týždňa s odvolaním sa na grécky MetroSport referoval, že 25-ročný krídelník bude stáť 3,5 milióna eur a sám ročne zarobí základ 1,3 milióna eur plus výkonnostné bonusy. O služby 30-násobného reprezentanta SR Maka (7 gólov) mal záujem aj bruselský Anderlecht či talianska Fiorentina. Mak prišiel do PAOK-u v júli 2014 a uzavrel kontrakt na tri roky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mak vymenil grécky PAOK za ruský Zenit, teší sa na trávnik

Savčenková žiada zmierenie strán, pre Ukrajincov je zradkyňa

Bývalá vojačka a členka ukrajinského parlamentu Nadija Savčenková vyhlásila, že jediným riešením situácie v Donbase je vzájomné odpustenie.MOSKVA 22. júla (WebNoviny.sk) - Poslankyňa ukrajinského parlamentu a bývalá vojačka Nadija Savčenková vyvolala v piatok búrlivé reakcie za svoje slová, že jediným riešením situácie v Donbase je vzájomné odpustenie. Informovala o tom agentúra AP. Savčenkovej vyjadrenie podráždilo mnoho ukrajinských politikov, niektorí ju označili za zradkyňu. "Nebudeme žiadať okupačné sily a teroristov o odpustenie... Teraz už viem, že do myslí Ukrajincov ju ako trójskeho koňa zasadil (ruský prezident Vladimir) Putin," povedal poslanec ukrajinského parlamentu a poradca ministerstva vnútra Anton Heraščenko. Savčenková pre ukrajinskú stanicu Kanál 5 vo štvrtok večer uviedla: "Musíme žiadať o odpustenie a odpúšťať, inak nikdy nebude mier... Som pripravená požiadať o odpustenie matku tam na druhej strane, ktorá prišla o svojho jediného syna," vyhlásila Savčenková. Konflikt na východe Ukrajiny si od apríla 2014 vyžiadal už vyše 9400 ľudských životov a vyše milión ľudí bolo vysídlených. Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky centra Sofia by získala Savčenková takmer 11 percent hlasov, ak by kandidovala za hlavu štátu. Prezidenta Petra Porošenka podporilo 11 percent respondentov a predsedníčku poslaneckého klubu strany Vlasť Juliju Tymošenkovú 13 percent. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Savčenková žiada zmierenie strán, pre Ukrajincov je zradkyňa

Video: V Mníchove sa strieľalo, útočník je mŕtvy (online)

V mníchovskom nákupnom centre Olympia sa strieľalo. Páchateľa identifikovali ako 18-ročného miestneho obyvateľa s nemecko-iránskym občianstvom. Po úteku z miesta činu zrejme spáchal samovraždu, motív jeho konania zatiaľ nie je známy.MNÍCHOV 22. júla (WebNoviny.sk) - V mníchovskom nákupnom centre Olympia, ktoré sa nachádza vo štvrti Moosach, sa v piatok podvečer strieľalo. Polícia potvrdila desať mŕtvych a 16 zranených, z ktorých traja sa nachádzajú v ohrození života. The sad result of #munich #gunfire 10 fatal casualties, among them the shooter 16 injured For more see(german text):https://t.co/ZooBf7NG6J Polizei München (@PolizeiMuenchen) 23. júla 2016 Šéf bavorského policajného prezídia Hubertus Andrä uviedol, že pri útoky zahynuli aj mladistvé osoby, zatiaľ čo medzi zranenými je viacero detí. Približne 100 očitých svedkov streľby zverili do starostlivosti krízového tímu psychológov. Medzi obeťami či zranenými by nemali byť občania SR. Vyplýva to z informácií ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktoré má rezort momentálne k dispozícii. Obrazom: Streľba v Mníchove Najprv sa hovorilo o troch páchateľoch Medzi desiatimi usmrtenými osobami je zarátaný aj údajný páchateľ útoku, ktorého polícia identifikovala ako 18-ročného miestneho obyvateľa s nemecko-iránskym občianstvom. Andrä o tom informoval v sobotu nadránom na tlačovej konferencii, ktorú vysielali naživo nemecké televízne stanice. Odporúčame: V Mníchove zabíjal 18-ročný Nemec iránskeho pôvodu Video: Jeden zo svedkov natočil streľbu v Mníchove Andrä uviedol, že na základe výpovedí svedkov polícia spočiatku vychádzalo z toho, že v nákupnom centre mohli útočiť až traja páchatelia. V súčasnosti však nie sú žiadne náznaky, že by sa na útoku podieľalo viacero osôb. Uvedeného mladíka, ktorého našli mŕtveho približne kilometer od nákupného centra, spozorovala už krátko po útoku civilná hliadka. Tá na neho podľa Andräho strieľala, zatiaľ však nie je jasné, či ho naozaj zasiahla. Podľa predbežných zistení útočník spáchal samovraždu. Nákupné centrum Olympia bolo otvorené spolu s neďalekým tlačovým centrom v roku 1972, keď sa v Mníchove konali letné olympijské hry. V rokoch 1993-1994 bolo rozšírené a modernizované. Ide o jedno z prvých veľkých nákupných centier v Nemecku a je stále jedným z najväčších v Bavorsku. Teroristický poplach odvolali Podľa Andräho polícia nepozná motív páchateľa a prípad vyšetruje zatiaľ iba ako "streľbu". Nedokáže preto odpovedať na otázku, či mohlo ísť o terorizmus alebo konanie v amoku. Nemenovaný páchateľ, ktorého našli po útoku mŕtveho, podľa Andräho žil posledné viac ako dva roky priamo v Mníchove. Tamojšia polícia o ňom doteraz nemala nijaké záznamy. Po nádejní mŕtveho páchateľa a zistení, že konal sám, polícia odvolala teroristický poplach v Mníchove, kde od večerných hodín nepremávala verejná doprava, reštaurácie i obchody boli zatvorené a obyvateľov vyzývali, aby zostali doma. "Našli sme problém a skutočnosť je taká, že môžeme opäť hľadieť dopredu a môže sa začať nový deň," uzavrel hovorca Martins. V priebehu pátrania po útočníkovi polícii nahlásili streľbu z viacerých ďalších častí Mníchova, tieto hlásenia sa však ukázali ako falošné. Nepotvrdili sa ani informácie, že útočník bol vyzbrojený tzv. dlhou zbraňou. Podľa predbežných zistení polície použil iba pištoľ. ONLINE REPORTÁŽ: >>> Bavorský krajinský premiér Horst Seehofer nariadil v sobotu spustiť vlajky na všetkých štátnych budovách na pol žrde, aby vyjadrovali smútok za obeťami piatkového útoku v Mníchove. O rovnaké gesto požiadal ministerský predseda aj jednotlivé obce a okresy v Bavorsku, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie hovorkyne bavorskej vlády. >>> Rakúsko po piatkovej streľbe v bavorskej metropole posilnilo ochranu svojich štátnych hraníc a uviedlo do pohotovosti elitný policajný útvar Cobra. >>> Nemecká polícia sa snaží zistiť totožnosť mŕtveho muža, ktorého našla približne kilometer od mníchovského nákupného centra. Naďalej nie je jasné, či ide o páchateľa alebo člena skupiny páchateľov tohto útoku, informovala agentúra DPA. Pri nájdenom tele sa nachádzal červený batoh, čo zodpovedá opisu muža, ktorý počas útoku strieľal pri reštaurácii rýchleho občerstvenia. Podľa stanice ARD polícia batoh vyzdvihla pomocou robota, na čo ho mali preskúmať experti na výbušniny. >>> Nemecká vláda zvolala na sobotu zasadnutie spolkového bezpečnostného kabinetu, ktorý prerokuje situáciu v krajine. Agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na oznámenie úradu spolkovej kancelárky. Ohlásenému zasadnutiu v Berlíne bude predsedať kancelárka Angela Merkelová. Ďalšími členmi tohto grémia sú vicekancelár Sigmar Gabriel, minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, minister vnútra Thomas de Maiziere, ministerka obrany Ursula von der Leyenová a šéf Merkelovej úradu Peter Altmaier. >>> Mníchovská polícia vyzýva svedkov, aby poslali videá alebo fotografie útoku. Important: Please don t publish Fotos/Videos of #gunfire #Munich. Please help us and send these files to us underhttps://t.co/29Df0qGgM6 Polizei München (@PolizeiMuenchen) 22. júla 2016 >>> Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere v čase útoku letel do USA na dovolenku, podľa DPA sa však rozhodol okamžite vrátiť do vlasti. >>> Útok odsúdila "tým najostrejším spôsobom" taktiež kancelária prezidenta USA Baracka Obamu. Podľa hovorcu Josha Earnesta, ktorého cituje DPA, zatiaľ "nevieme všetky fakty, viem však, že tento zbabelý čin pripravil o život a zranil mnohých ľudí v jednom z najživších miest Európy". Samotný prezident Obama predtým osobne ponúkol Nemecku pomoc Washingtonu pri objasňovaní dnešného útoku. >>> Nemecký prezident Joachim Gauck reagoval šokovane na piatkový útok v Mníchove, kde pri streľbe v nákupnom centre zahynulo najmenej osem ľudí. "Vražedný útok v Mníchove ma hlboko šokoval," uviedol Gauck vo svojom vyhlásení, ktoré citovala agentúra DPA. Nemecký prezident podľa vlastných slov myslí na obete tohto útoku, ako aj na ľudí, ktorí smútia za svojimi blízkymi alebo majú o nich obavy. Vyjadril tiež solidaritu príslušníkom zasahujúcich zložiek. >>> Svedkovia hovorili o troch osobách s dlhými strelnými zbraňami. >>> Polícia vyzvala ľudí, aby sa vyhli verejným priestranstvám a nezverejňovali fotografie alebo videá z policajnej akcie. "Nepodporujte útočníkov," odkázala polícia cez Twitter. >>> Z dôvodu policajnej akcie bola evakuovaná hlavná železničná stanica v Mníchove a vlaková doprava bola úplne zastavená. The trains, the tramways and the busses of the MVG are out of service at the moment. #oez, #München, #Schießerei Polizei München (@PolizeiMuenchen) 22. júla 2016 >>> V súvislosti so streľbou boli do služby v mníchovských nemocniciach mimoriadne povolaní lekári a zdravotné sestry. Toto opatrenie má preventívny charakter. >>> Ako informovala BBC, objavila sa nepotvrdená fotografia z mobilu, ktorá údajne zachytáva jedného strelca pred reštauráciu McDonald\'s. >>> Polícia zatiaľ nemá žiadne indície, že ide o útok s islamistickým pozadím. Agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na vyjadrenie policajného hovorcu Marcusa da Gloria Martinsa. "Na to je zatiaľ priskoro," povedal hovorca. Polícia podľa neho vychádza zo scenára teroristického útoku, ktorý si vyžaduje prijatie opatrení s "najvyšším možným účinkom". >>> Český minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD) pre Českú televíziu uviedol, že česká polícia preventívne posilňuje počty policajtov v obchodných centrách a hliadky na hranici. Nemá však informácie, že by prípadný útok hrozil aj v Česku. >>> Nemecká polícia do metropoly Bavorska presunula špeciálne jednotky z iných spolkových krajín Nemecka, pričom bolo medzi nimi aj elitný protiteroristický útvar známy ako Skupina hraničnej stráže 9 (GSG 9). Ako informovala spravodajská stanica BBC, podľa bulvárneho denníka Bild boli do Mníchova povolané posily aj z Rakúska. Okrem toho boli do mesta vyslané všetky dostupné bezpečnostné zložky v Bavorsku, ako aj jednotky zo susedných spolkových krajín Hesensko a Bádensko-Württembersko. >>> Polícia vyzvala ľudí, aby sa vyhli oblasti v okolí nákupného centra, opustili ulice a zostali doma. >>> Podľa agentúry DPA vládne v Mníchove nervozita a miestami chaos. V centre sa množstvo ľudí zabarikádovalo v kaviarňach a obchodoch, informoval na webe týždenník Focus. Polícia vyzvala aj obyvateľov z okolia Mníchova, aby do mesta nechodili. >>> Po streľbe v nákupnom centre Olympia sa objavili správy aj o podobnom incidente na zhruba päť kilometrov vzdialenom námestí Karlsplatz, ktoré je dôležitým dopravným uzlom v bavorskej metropole a nachádza sa v blízkosti hlavnej železničnej stanice. Išlo však o planý poplach, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na políciu. Na námestí prepukla so zatiaľ neznámych dôvodov panika, pričom niekoľko ľudí kričalo a plakalo. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: V Mníchove sa strieľalo, útočník je mŕtvy (online)

Video: Froome si musel požičať bicykel, etapu vyhral Bardet

Líder celkového poradia Christopher Froome, ktorý sa objavil v cieli až na konci prvej desiatky, si i napriek pádu bez problémov udržal dostatočný náskok pred svojimi konkurentmi.SAINT-GERVAIS MONT BLANC 22. júla (WebNoviny.sk) - Ďalší náročný horský dojazd na Tour de France sa stal v piatok korisťou Francúza Romaina Bardeta z tímu AG2r La Mondiale. V 19. etape so štartom v Albertville a cieľom v Saint-Gervais Mont Blanc (146 km) v pravom alpskom pekle v závere cyklistov schladili kvapky dažďa. Bardet dotiahol svoje niekoľkokilomerové sólo do víťazného kopca a v čase 4:14:08 h sa stal prvým francúzskym víťazom na 103. ročníku Tour de France. S odstupom 23 sekúnd skončil na druhom mieste skúsený Španiel Joaquín Rodríguez (Kaťuša) a tretí jeho krajan Alejandro Valverde (Movistar). VŠETKO O TOUR DE FRANCE Viac z devätnástej etapy Tour de France: Obrazom: Piatkovú etapu Tour de France poznačili pády Líder celkového poradia Christopher Froome sa objavil v cieli na konci prvej desiatky s mankom 36 sekúnd na požičanom bicykli od svojho tímového kolegu Gerainta Thomasa, ktorý musel využiť po páde v zjazde z Montée de Bisanne. Bez problémov si však udržal dostatočný náskok pred svojimi konkurentmi. Na druhú priečku celkového poradia sa z piateho miesta posunul víťaz etapy Bardet, za Froomom zaostáva o 4:11 min. Tretí je Kolumbijčan Nairo Quintana (Movistar) s odstupom 4:27 min. Obrazom: Najkrajšie momenty z 19. etapy Tour de France "Veľmi si užívam toto víťazstvo. V zjazde sme sa riadili inštinktom, môj najlepší kamarát Mikael Cherel ma odviezol po rovine a do záverečného kopca som už letel ako o život. Veľmi som si to užil celé," uviedol Romain Bardet v prvej televíznej reakcii na Eurosporte. "Mám pocit, že som trafil jednu z bielych čiar na ceste a startil som kontrolu nad predným kolesom. Som v poriadku, mal som šťastie, že som sa vážne nezranil. Len som si odrel trochu pokožky... Dnešok je presne príkladom toho, že som vďačný za tie štyri minúty doterajšieho náskoku. Tiež ďakujem tímovým kolegom na čele s Wouterom Poelsom, že ma potiahli v záverečnom stúpaní do cieľa. Samozrejme, aj Geraintovi Thomasovi za jeho bicykel. Vyviezol som sa na ňom až do cieľa a bolo to oukej. Bola to parádna tímová práca a som rád, že mám opäť o deň bližšie do Paríža," skonštatoval Christopher Froome na webe Cyclingnews. Rule #1 :( pic.twitter.com/n9V9qCu8oh CyclingHub (@CyclingHubTV) 22. júla 2016 Cieľ náročnej etapy bol vo výške 1372 m a viedlo k nemu 9,8 km dlhé stúpanie na Le Bettex v dedinke St. Gervais pod majestátnym Mont Blancom. Toto stúpanie zaradili organizátori Tour de France ako cieľové iba po druhý raz v histórii. V zelenom drese jazdiaci Slovák Peter Sagan (Tinkoff) opäť zvolil pokojné tempo. Keďže so 425 bodmi na konte virtuálne už je víťazom bodovacej súťaže, mohol si dopriať príchod do cieľa v jednej zo zadných skupín, tzv. grupette. Napokon obsadil až 172. mieste s odstupom 31:44 min V technickom a prudkom zjazde, ktorý predchádzal cieľovému stúpaniu, sa na mokrej ceste odohralo niekoľko zaujímavých pádov, na zadku sa ocitol aj Christopher Froome. Najviac na to doplatil Holanďan Bauke Mollema, ktorý zaostal o takmer štyri a polminúty a musel sa porúčať z druhého miesta v celkovej klasifikácii až na desiate. Tým dosníval sen o pódiovom umiestnení v parížskom cieli. Rýchlostnú prémiu vyhral Matthews Už krátko po štarte etapy ušla väčšia skupiny cyklistov, po 5 km ich bolo na čele dvadsať a mali náskok 4:15 min pred pelotónom. Najvyššie postaveným pretekárom v celkovej klasifikácii bol spomedzi tých v úniku Francúz Pierre Rolland (Cannondale-Drapac) na 16. mieste s mankom 22:51 min na Chrisa Frooma, v úniku nechýbal v bodkovanom drese lídra vrchárskej súťaže jazdiaci Poliak Rafal Majka (Tinkoff). Víťazom rýchlostnej prémie, ktorá bola už na 25,5 km v Doussarde, sa stal Austrálčan Michael Matthews (Orica-BikeExchange), neohrozený líder bodovacej súťaže Peter Sagan nebol súčasťou úniku, či na bodovanej priečke chýbal. Nasledujúce jednotkové stúpanie na Col de la Forclaz de Montmin na 42,5 km (výška 1 157 m, dĺžka 9,8 km, priemer 6,9%) najrýchlejšie zvládol Belgičan Thomas de Gendt pred Majkom, čiže druhý a prvý muž vrchárskej súťaže. Pelotón na vrchole prvého vážnejšieho kopca v piatkovej etape zaostával 4:25 min a do cieľa zostávalo 100 km. Nasledovala "dvojka" Col de la Forclaz de Queige (870 m, 5,6 km, 7,8%), kde bol opäť prvý De Gendt, ale zase v tesnom závese s Majkom. Poliak nenechal nič na náhodu v kráľovskom stúpaní piatkového alpského pekla, keď sa ako prvý po vyše 12 km serpentín v náročnom teréne vyštveral na Montée de Bisanne na 96,5 km do výšky 1 723 m. Ziskom 20 bodov v tejto prémii špeciálnej kategórie si definitívne zaistil bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára TdF. Ešte v nájazde na toto "HC" stúpanie sa musel s pelotónom TdF rozlúčil Holanďan Tom Dumoulin. Skvelý časovkár v službách tímu Giant-Alpecin sa zaplietol do pádu a napokon skončil v zbernom vozidle TdF s podozrením na zlomené kostičky v ľavom zápästí. Dumoulinovi patrila v priebežnej celkovej klasifikácii 44. priečka s odstupom 1:34 h na Chrisa Frooma. Holanďan na tohtoročnej Tour de France vyhral 9. etapu s cieľom na vrchole Arcális v Andorre ako aj trinástu etapu, ktorou bola časovka na 37,5 km z Bourg-Saint-Andéol do La Caverne du Pont-d\'Arc. Nooo... Rolland :(#TDF #TDF2016pic.twitter.com/GC6D1os1W7 CyclingHub (@CyclingHubTV) 22. júla 2016 Etapu poznačili pády Päťdesiat kilometrov pred cieľom bola vpredu 11-členná skupina s dvojminútovým náskokom pred pelotónom, v ktorom udávali tempo jazdci Astany. Nasledovalo ostré klesanie z Montée de Bisanne a cyklistov už kropili prvé dažďové kvapky, ktoré neveštili nič dobré pred finále etapy. Na chvíľku nepozornosti doplatil pádom Francúz Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), ktorý sa síce posadil na bicykel, ale už bez šance na etapové víťazstvo. Spadol aj Austrálčan Richie Porte (BMC Racing), či dvaja jazdci tímu FDJ vrátane ich lídra, Švajčiara Sébastiena Reichenbacha. Tridsať kilometrov pred páskou už sa na cyklistov zhora vo veľkom liala voda a tieto podmienky využil na únik Portugalčan Rui Costa (Lampre-Merida) a utvoril si náskok 50 sekúnd pred skupinou s Majkom. Tento únik sa stal minulosťou 25 km pred cieľom, keď jeho členov zhltla silná skupina favoritov na čele s tímom Astana. Ešte predtým si z neho vystúpil Dani Navarro (Cofidis), ktorý sa vydal stíhať Ruia Costu. Vpredu bol vtedy osamotený Costa s vyše minútovým náskokom. Neskôr Navarro spadol a vyzeralo to na zlomenú kľúčnu kosť a odstúpenie z pretekov. V jednej z ostrých zákrut išli k zemi aj Bauke Mollema a Christopher Froome, líder celkovej klasifikácie si narýchlo vzal bicykel jedného z jeho tímových kolegov. Na lídra Costu sa postupne dotiahol Francúz Romain Bardet, čím Francúzom svitla šanca na prvý etapový triumf na tejto Tour. Bardet v posledných 5 km zostal na čele sám a svoje sólo napokon dotiahol do víťazného konca. V sobotu príde na rad posledná alpská etapa pred nedeľňajším dojazdom do Paríža. Pelotón bude musieť na ceste z Megéve do Morzine (146,5 km) prekonať štyri prudké stúpania, ale vzhľadom na suverenitu Chrisa Frooma je mizivá šanca, aby ešte niekto mohol ohroziť jeho žltý dres lídra celkovej klasifikácie. Tour de France 2016 - výsledky: 19. etapa (Albertville - Saint-Gervais Mont Blanc, 146 km): 1. Romain Bardet (Fr.) AG2R La Mondiale 4:14:08 h, 2. Joaquín Rodríguez, Kaťuša +23 s, 3. Alejandro Valverde (obaja Šp.) Movistar +23, 4. Louis Meintjes (JAR) Lampre - Merida +23, 5. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +26, 6. Fabio Aru (Tal.) Astana +28,... 9. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +36, 10. Richie Porte (Aus.) BMC Racing +53,...23. Bauke Mollema (Hol.) Trek-Segafredo +4:26,...172. Peter Sagan (SR) Tinkoff +31:44 Poradie po 18. etape (žltý dres): 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 82:10:37 h, 2. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +4:11 min, 3. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +4:27, 4. Adam Yates (V. Brit.) Orica-BikeExchange +4:46, 5. Richie Porte (Aus.) BMC Racing +5:17, 6. Fabio Aru (Tal.) Astana +6:00,...10. Bauke Mollema (Hol.) Trek-Segafredo +10:42 Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 425 bodov, 2. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 228, 3. Michael Matthews (Aus.) Orica-BikeExchange 163, 4. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 156, 5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 152, 6. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 136 Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodmi): 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff 209 bodov, 2. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto-Soudal 105, 3. Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling 81, 4. Ilnur Zakarin (Rus.) Kaťuša 78, 5. Serge Pauwels (Belg.) Dimension Data 62, 60. Rui Costa (Portug.) 60 Súťaž jazdcov do 25 rokov (biely dres): 1. Adam Yates (V. Brit.) Orica-BikeExchange 82:15:23 h, 2. Louis Meintjes (JAR) Lampre-Merida +2:16 min, 3. Warren Barguil (Fr.) Giant-Alpecin +31:49, 4. Emanuel Buchmann (Nem.) Bora-Argon 18 +38:02, 5. Wilco Kelderman (Hol.) LottoNL-Jumbo +1:23:21 h, 6. Eduardo Sepúlveda (Arg.) Fortuneo-Vital Concept +1:53:51 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Froome si musel požičať bicykel, etapu vyhral Bardet

Francúzi podporia boj proti IS delostreleckou technikou

Avizovaná dodávka zbraní do Iraku, o ktorej sa v piatok zmienil francúzsky prezident Francois Hollande, je súčasťou snáh Paríža o zintenzívnenie vojenskej pomoci zameranej na porážku militantov z Islamského štátu.PARÍŽ 22. júla (WebNoviny.sk) - Francúzsky prezident Francois Hollande v piatok oznámil, že jeho krajina dodá Iraku delostreleckú techniku, aby podporila boj proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). TERORISTICKÝ ÚTOK V NICE Iracká armáda by mala mať toto vybavenie k dispozícii už v auguste, povedal Hollande po zasadnutí rady obrany štátu v Elyzejskom paláci. Rada sa v piatok zišla už po štvrtýkrát od minulotýždňového teroristického útoku v Nice, informovala agentúra AP. Obrazom: Teroristický útok v Nice Avizovaná dodávka zbraní do Iraku je súčasťou snáh Paríža o zintenzívnenie vojenskej pomoci zameranej na porážku militantov z IS. V rámci medzinárodnej koalície pod vedením USA sa Francúzsko podieľa na náletoch proti IS v Sýrii a Iraku a vysiela svojich vojenských inštruktorov. Hollande v piatok opäť potvrdil, že Francúzsko nevyšle do boja proti Islamskému štátu svoje pozemné jednotky. "Budeme poskytovať rady a informácie, ale naši vojaci nebudú viesť pozemný boj," zdôraznil prezident. Zopakoval tiež svoj predchádzajúci prísľub, že v septembri vyšle do oblasti Blízkeho východu aj lietadlovú loď s jadrovým pohonom Charles de Gaulle. Nasadenie plavidla podľa neho umožní zintenzívniť nálety voči IS v Iraku a Sýrii. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzi podporia boj proti IS delostreleckou technikou

Spečatené, Ďurica smeruje za Berom do Trabzonsporu

Osemdesiattrinásobný reprezentant SR a strelec štyroch gólov v najcennejšom drese Ján Ďurica sa v novej futbalovej sezóne stane lídrom tureckého tímu Trabzonspor.TRABZON 22. júla (WebNoviny.sk) - Turecký futbalový klub Trabzonspor v piatok popoludní bez ďalších podrobností oznámil prostredníctvom svojho verifikovaného twitterového konta angažovanie slovenského reprezentanta Jána Ďuricu. Informáciu priniesla prostredníctvom tlačovej správy aj zastupiteľská spoločnosť Stars&Friends, za ktorú prestup zrealizoval Karol Csontó. Skúsený 34-ročný stopér bol od 1. júna voľný hráč, naposledy pôsobil v Lokomotive Moskva. Pred začiatkom nedávnych ME vo Francúzsku, na ktorých sa zúčastnil, mu vypršala zmluva s týmto ruským klubom. V novom pôsobisku čaká na Ďuricu dvojročný kontrakt. Trabzonspor vo štvrtok potvrdil prestup iného reprezentanta SR Matúša Bera z AS Trenčín. Odporúčame: Matúš Bero opúšťa Trenčín, zlanáril ho turecký Trabzonspor Ďurica má pokračovať v Trabzonspore, prestup je otázkou času Ďurica sa teší na fanúšikov "Pre mňa to bude po desiatich rokoch v Rusku obrovská zmena. Turecký futbal je celkom iný a fanúšikovia sú úžasní. Teším sa už na zápasy a tú skvelú atmosféru. Byť v pozícii lídra v kádri bude pre mňa osobne veľká výzva a dôveru Trabzonsporu si nesmierne cením. Navyše, v klube budeme dvaja Slováci, o to to bude veselšie," povedal Ján Ďurica. "Trabzonspor si Jana Ďuricu vyhliadol najmä pre jeho skúsenosti. Chcú, aby bol lídrom tímu a oporou mladým talentom, akým je aj Matúš Bero. Cenia si ho natoľko, že ho osobne na Slovensko prišiel presvedčiť Ersun Yanal, ktorý je považovaný za jedného z najlepších trénerov v Turecku s tými najvyššími cieľmi. Jano sa stane jedným z najlepšie platených hráčov v tíme. Ponuky mal aj z iných klubov, napríklad z Atalanty, Werderu Brémy či Sparty Praha, no Jano si sám vybral práve turecký Trabzonspor," vyjadril sa Karol Csontó zo Stars&Friends. Okrem Bera a Ďuricu je v Turecku aj Škrtel Účastník majstrovstiev sveta v JAR 2010 Ďurica si v minulosti obliekal aj dresy Dunajskej Stredy, Petržalky, Saturnu Moskovská oblasť a Hannoveru. Osemdesiattrinásobný reprezentant SR a strelec štyroch gólov v najcennejšom drese je pred novou sezónou tretím zverencom trénera slovenského národného mužstva Jána Kozáka, ktorý zamieril do "krajiny polmesiaca". Okrem Matúša Bera tak učinil aj reprezentačný kapitán SR Martin Škrtel, ktorý sa stal spoluhráčom krídelníka Miroslava Stocha vo Fenerbahce Istanbul. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spečatené, Ďurica smeruje za Berom do Trabzonsporu

Obrazom: Ukrajina sa rozlúčila s novinárom Pavlom Šeremetom

Bieloruského novinára Pavla Šeremeta zabila v stredu ráno bomba, ktorá bola nastražená pod vozidlom jeho kolegyne. V aute sedel sám.Kyjev 22. júla (WebNoviny.sk) - Na Ukrajine sa v piatok rozlúčili s bieloruským novinárom Pavlom Šeremetom, ktorý zahynul v stredu pri výbuchu nálože v Kyjeve, informovala agentúra Ukrinform. Obrazom: Ukrajina sa rozlúčila so zabitým novinárom Pavlom Šeremetom Smútočná ceremónia sa konala v Ukrajinskom dome v Kyjeve. Medzi prítomnými bola Šeremetova matka, syn a dcéra, ako aj kolegovia z internetového portálu Ukrajinska pravda, pre ktorý Šeremet pracoval. Okrem rodiny, priateľov a kolegov prišli aj ukrajinský prezident Petro Porošenko, poslanci, úradníci, členovia bieloruskej komunity i zástupcovia diplomatických misií. Ceremónia trvala vyše tri hodiny. Rakvu so zosnulým letecky prepravia do bieloruskej metropoly Minsk ešte počas piatka. Odporúčame: Pri výbuchu auta zahynul prominentný novinár Pavel Šeremet Pavel Šeremet sedel v stredu ráno sám v aute svojej kolegyne, keď v centre hlavného mesta explodovalo, informovala Ukrajinska pravda. K výbuchu došlo, keď bol Šeremet na ceste do práce. Ukrajinské ministerstvo vnútra oznámilo, že Šeremeta zabilo tzv. improvizované výbušné zariadenie umiestnené pod autom so silou zodpovedajúcou 400 až 600 gramom TNT, pričom išlo buď o načasovanú bombu, alebo o diaľkovo odpálenú nálož. Šeremet, ktorý mal 44 rokov, si pohneval predstaviteľov v rodnom Bielorusku i Rusku predtým, ako sa presťahoval na Ukrajinu, kde podľa vlastných slov čelil menším prekážkam pri nezávislej novinárskej práci, napísala agentúra AP. Novinár po sebe zanechal syna a dcéru, ktorí žijú v Minsku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obrazom: Ukrajina sa rozlúčila s novinárom Pavlom Šeremetom

Recept dňa

Biftek na zelenom korení

¾ kg hovädzej sviečkovej
šľahačka
sterilizované zelené korenie
worčestrovú omáčku
mleté čierne korenie
asi 60 dkg zemiakov
4 vajcia
1 kápia
10 dkg syra
5 dkg masla
1 smotanu na šľahanie
1 dcl mlieka
petržlenová vňať
soľ

Plátky sviečkovej trochu naklepte, osoľte a pokvapkajte worčestrovou omáčkou a olejom - vtrite do mäsa a nechajte chvíľu v chladničke odležať.
Zemiaky olúpte a na naozaj malé kúsky nasekajte kápiu a petržlenovú vňať, premiešajte a poukladajte na plátky masla do pekáča. Zakryte plátkom alobalu a dajte do rúry zapiecť na 25 min. Potom zalejte zmesou z vajec, šľahačky, mlieka, nastrúhaného syra a soli. Dopekajte ešte 40 - 50 min.
Naložené mäso prudko osmažte na oleji asi 4 min. z každej strany. Odložte bokom. Do výpeku pridajte pár kvapiek worčesterovej omáčky, šľahačku, 1-2 ČL sterilizovaného korenia a na prudkom ohni za stáleho miešania nechajte zhustnúť. Touto omáčkou biftek prelejte a podávajte so zapečenými zemiakmi a čerstvou zeleninou.

Dobrá rada

Ak ste použili do jedla alebo koláča len žĺtka,

bielka nevyhadzujte. Nalejte ich do mikroténového vrecka a odložte do mrazničky. Keď ich budete chcieť nabudúce použiť, necháte ich iba prirodzene rozmraziť.

Stavebník

Stavba kamenného múrika na sucho

Kameň je jeden z najkrajších doplnkov záhrady. V miestach, kde terén netvorí rovinu, sa priamo ponúka využitie kameňa k stavbe múrika. Naši predkovia boli majstri v stavbe rôznych múrov, kamenných podpier a vyrovnania terénnych nerovností z kameňov kladených do svahu na sucho, bez spojenia maltou. Múry, majúce opornú funkciu, stavali z niekoľkých radov.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Doľany, Dlhé Stráže, Dravce, Levočská Dolina Levočské Lúky, Spišský Hrhov, Spišské Podhradie, Spišský Štvrtok
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang